Brněnská firma postavila konstrukci družice, která bude hledat život

  17:16
Brněnská společnost SAB Aerospace postavila konstrukci družice Plato, která bude hledat exoplanety podobné Zemi. Tedy takové, na kterých může existovat život. Strukturu modulu dnes předali zástupcům evropské kosmické agentury ESA.

Hledání nových forem života ve vesmíru bude mít na starost 26 kamer. Družice se zaměří na situace, kdy se planety v jiných hvězdných soustavách dostanou před svoji mateřskou hvězdu.

„Nastane takové malé ‚zatmění slunce‘. Okem to rozpoznat nejde, ale kamery jsou velmi citlivé a schopné to zaznamenat. Ze snímků pak vědci odhadnou stáří a povrch planety,“ uvedl obchodní zástupce společnosti Petr Michovský.

Díky těmto údajům dokážou vědci určit, jestli je na vzdálené planetě možný život. Už teď je pro výzkum vytipovaných na 200 tisíc exoplanet.

Podle Michovského jde o středně velkou družici, jejíž konstrukce bude vyrobená z uhlíkových vláken s prvky hliníku a titanu. Hmotnost družice přesáhne 300 kilogramů, rozměrově bude mít tři metry do šířky i délky, vysoká bude 1,7 metru.

Do vesmíru vyletí za čtyři roky

Na výrobě zaměstnanci firmy pracovali už 55 tisíc hodin. Než v roce 2026 družice opustí Zemi a vyletí na oběžnou dráhu, budou technici potřebovat ještě dalších 25 tisíc hodin.

Za kompletní družici bude mít SAB Aerospace následně zodpovědnost. Na různých částech stroje se podílelo šest firem z šesti evropských států, celkový počet zainteresovaných bude ale ještě vyšší ‒ jen Brňané mají svých deset dodavatelů, dále se na vývoji podílejí i vědecké ústavy.

Původně italská společnost SAB Aerospace založila svoji brněnskou pobočku v roce 2014. Od té doby už Brňané svoji „italskou matku“ přerostli, v roce 2019 se stali samostatnou společností koncernu SAB a mají ambici být větší a větší. Firma se dlouhodobě věnuje konstrukcím a projektům pro vesmírný průmysl.

Autor: