Digitální nemocnice je stále sci-fi, v brněnském centru to plánují změnit

  16:14
Jednadvacáté století se brzy promítne i do fungování nemocnic. Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, kde pacientům mění játra, srdce a ledviny, se dočká hlavního posunu na cestě k digitální nemocnici.
Liberecká nemocnice si pořídila druhou magnetickou rezonanci, špičkový přístroj...

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Plně digitální nemocnice je zatím ve střední Evropě pořád hodně vzdálený sen. V Brně se mu ale rozhodli přiblížit. Od začátku příštího roku bude v transplantačním centru (CKTCH) v provozu systém HealthShare, ve kterém se shromažďují veškeré údaje o pacientovi. Pro lékaře to znamená méně práce, pro pacienty méně starostí.

„Jde o to, aby data byla k dispozici lékařům z jednoho místa a aby bylo možné je snadno poskytovat i externím subjektům, jako jsou zdravotní pojišťovny. Usnadní to tak práci všem ze zdravotnického i z toho nezdravotnického personálu,“ uvedl ředitel centra Petr Němec.

CKTCH začne nový systém využívat od ledna, nejpozději od února. A to jako vůbec první ve střední Evropě. 

Lékaři museli doposud potřebné informace hledat na několika různých místech. V jednom systému se nachází data o anamnéze, v dalším rentgenové snímky, jinde zase výsledky laboratorních vyšetření. 

V různých budovách postačí jeden rentgen

Zdravotnická zařízení si tak mezi sebou musí složitě přeposílat údaje a data, které je při přesunu z jednoho systému do druhého nutné dekódovat.

„Data se nyní předávají mezi několika systémy, potom je problém je vyexportovat vůči dalším subjektům, jako jsou pojišťovny či zdravotnická zařízení. Vzniká spletenec, kde jsou data chaoticky uložena, jsou duplicitní a dělají náhled do informací o pacientovi těžší,“ uvedl pracovník IT oddělení Stanislav Joukal.

S tím by ale měl být konec, systém HealthShare bude fungovat jako centrální platforma, na které budou veškerá data pohromadě. V praxi to znamená, že lékař uvidí všechny informace na jednom místě, nebude tak muset složitě žádat o výstupy z předchozích vyšetření.

Pro pacienty centra to znamená méně starostí při vyšetření. V praxi to bude vypadat tak, že pokud pacient půjde na rentgen v jedné budově, nebudou ho po něm už vyžadovat v další, stejně tak v případě sdělování rodinné anamnézy nebo odběrech krve. 

Jednou bude lékař vyšetřovat online

„Dnes jdete k doktorovi, vezmou vám krev a ptají se na onemocnění v rodině. Pošlou vás na jiné oddělení, a tam znovu. Tohle s novým systémem odpadne,“ vysvětlil Luboš Müller, zaměstnanec firmy C System, která platformu uvádí do provozu.

Proces elektronizace nemocnic není ve střední Evropě zatím dostatečně rozvinutý. Na stupnici, kterou se měří úroveň digitalizace, kde 0 je její úplná absence a 7 plně digitalizovaná nemocnice, je střední Evropa na stupni 2. 

V Česku je nejvyšší úroveň 1,9. Stupeň 3 přitom znamená pokročilou bezpečnost a stupeň 5 dokládá bezpapírovou nemocnici. „Základní funkce, které nám usnadní práci, zavedeme na začátku příštího roku. Celý proces není na chvíli, ale trvá roky, dokud se nedostaneme na sedmičku,“ vyjádřil přání ředitel centra Petr Němec.

V ideálním případě by jednou pacienti mohli konzultovat své problémy s lékaři online, přizvat k hovoru odborníky v oboru, a tlak, váhu nebo třeba hodnoty glykemie si změřit z domova.

Autor: