Digitální mapa pomůže při stavbách, pro jižní Moravu bude stát 235 milionů

  10:02
Kraje musejí do léta příštího roku ze zákona zprovoznit digitální technické mapy. Mají předejít takovým situacím, kdy například bagrista na stavbě poškodí kanalizaci či kabely, protože nevěděl, kde přesně se pod zemí nacházejí. Nyní se to stává celkem běžně a náprava pak nemusí být snadná ani levná.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Digitální technické mapy navíc výrazně zrychlí přípravu staveb a stavebních řízení,“ vyzdvihuje jihomoravský krajský radní Jiří Hlavenka (Piráti).

Novinka nicméně vyjde jihomoravské hejtmanství na astronomických 235 milionů korun. Téměř dvě stě milionů z toho pokryje státní dotace, zbytek doplatí kraj ze svého rozpočtu. A to některým politikům přijde v dnešní turbulentní době jako velký balík peněz. 

„Pro kraj je 35 milionů strašně moc, tak ať vedení jedná o větší podpoře, přece jen jde o státní zájem. Byl bych rád, kdyby cena klesla opravdu co nejníž, jsou tu důležitější věci,“ prohlásil opoziční zastupitel a exnáměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD).

Kraj však argumentuje, že finanční náročnost je dána velkým rozsahem a kvalitou pořizovaných informací.

„Jde o data s nejvyšší přesností, odpovídající geodetickému zaměření. Částka slouží k založení informačního systému a jeho prvotnímu naplnění daty. Následný provoz je hrazen státním příspěvkem a krajským úřadem,“ poznamenala mluvčí kraje Alena Knotková.

V současnosti se stavbař musí spolehnout na různorodé a mnohdy negarantované zdroje dat a informací. Digitální technická mapa projektantům ušetří čas. Zdokumentuje téměř čtyři tisíce kilometrů silnic nižších tříd, ale i budovy, stromy nebo inženýrské sítě.

Autor: