Čtyři auta přivezla na Břeclavsko 53 migrantů, jeden řidič prorazil zátarasy

  14:12,  aktualizováno  16:29
Jihomoravští policisté odpoledne pronásledovali a zastavili tři auta, ve kterých cestovalo celkem 44 migrantů převážně ze Sýrie, z toho tři děti. V posledních týdnech řešili takovou situaci už poněkolikáté. Před tímto „záchytem“ se ve čtvrtek ve zběsilou honičku proměnila rutinní silniční kontrola na dálnici poblíž Břeclavi.

„Dvaadvacetiletý moldavský šofér reagoval na pokyn hlídky k zastavení sešlápnutím plynu a začal ujíždět,“ popsal první kontakt policistů s řidičem osobního auta Chrysler Voyager na dálnici mluvčí Bohumil Malášek.

Šofér z dálnice sjel do Velkých Bílovic, pak zamířil do Podivína. V obci se snažil policistům ztratit. Nakonec jeho cesta vedla do Lednice.

Právě na této trase připravili policisté dva zátarasy. „Opravdu zběsile ujíždějící řidič, který ohrožoval nebezpečnou jízdou i další účastníky silničního provozu, je za cenu poškození služebních vozidel i svého prorazil,“ uvedl Malášek.

Až na silnici směrem na Valtice se řidič dostal do sevření dvou policejních aut a musel zastavit. „Ani potom se nechtěl vzdát. Hlídky k jeho zadržení a uklidnění použily hrozbu namířenou střelnou zbraní a donucovací prostředky,“ vyjmenoval mluvčí. 

Bilance dvou dnů - 53 migrantů ve čtyřech autech

K devíti migrantům zadrženým po čtvrteční honičce přibylo v pátek odpoledne dalších 44 lidí.

„Dnes v odpoledních hodinách jihomoravští policisté pronásledovali a zastavili tři další vozidla. Následně zajistili dalších 44 migrantů převážně ze Sýrie, z toho tři  děti. Všichni tři řidiči byli zadrženi a probíhají s nimi procesní úkony,“ sdělil prozatím bez dalších podrobností k páteční akci policejní mluvčí Pavel Šváb.

Policisté rychle pochopili, proč se Moldavan snaží za každou cenu ujet. Ve voze se totiž tísnilo devět běženců. Ti měli podle svých slov namířeno do západní Evropy. 

„Policisté s nimi zahájili správní řízení za účelem vydání správního vyhoštění. Šofér skončil s pouty na rukou a následně v policejní cele. Bude se zodpovídat z organizování a umožnění překročení státní hranice a z útoku na úřední osobu,“ předestřel Malášek. 

Moldavec převážel běžence v autě značky Chrysler Voyager s maďarskou poznávací značkou. Podobně jako jiný řidič před týdnem, kdy jihomoravští policisté vytáhli ze dvou osobních aut celkem 26 lidí. Podle policejního mluvčího jde ale jen o shodu náhod, nikoli o identické vozy.

26. listopadu 2021

Autor: