iDNES.cz

Dotace bez úředníků pokračují, lidé mohou correnty platit kroužky pro děti

  12:08
Virtuální měna corrent z Kyjova nezmizí, i kdyby snad zmizel koronavirus. Využívat se bude podle plánů města i jeho autorů také příští rok. Projekt, který měl po pandemii povzbudit místní ekonomiku, se totiž osvědčil. Čtyřicítce místních obchodníků přinesl podporu ve výši 1,9 milionu korun, v roce 2022 by se měl zaměřit na rodiny.

Projekt Corrency - Kyjov | foto: Corrency

„Princip rozdělování podpor nebo dotací subjektům prostřednictvím občanů se ukazuje jako transparentní a participativní. Od rozhodování se totiž odstřihnou úředníci a nejrůznější zájmové skupiny,“ myslí si František Lukl (nez.,), starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí ČR.

V roce 2022 by podle jeho slov v Kyjově tímto způsobem rádi zčásti rozdistribuovali městské prostředky a pomohli tak rodinám s financováním zájmových a sportovních kroužků pro děti.

Podle autora projektu Pepe Rafaje se potvrdilo, že Corrency je jednoduše pochopitelný a intuitivní způsob podpory obchodníků. 

„Prostřednictvím občanů efektivně a transparentně distribuuje finanční prostředky a jsou to právě lidé, kteří rozhodují, kam prostředky plynou. Už teď víme, že jeho využití bude možné v mnoha oblastech, i v jiné než jen v ‚pocovidové‘ době,“ tvrdí.

Digitální měnu letos v Kyjově využilo 1 600 lidí. Mezi ně společnost I, Foundation, která projekt vymyslela, rozdělila 800 tisíc korun ve formě correntů a záleželo jen na nich, kde je utratí. S každým correntem museli uživatelé přidat jednu korunu ze svého v takzvané spoluúčasti.

zpět na článek