Virtuálními correnty platili v Kyjově i senioři. Nejvíc kupovali boty a léky

  14:08
Bezmála dva a půl tisíce transakcí už provedli Kyjované pomocí virtuální lokální měny. Z analýzy déle než měsíc trvajícího projektu, který má ve městě rozpumpovat ekonomiku zasaženou epidemií koronaviru, vyplývá, že za takzvané correnty si nejčastěji kupovali boty, léky nebo bio produkty.

Projekt přitom už měl být u konce, jeho tvůrci se ho však rozhodli prodloužit o měsíc, tedy až do 24. června. 

„Část místních obchodníků nemohla mít hned zkraje otevřeno, protože vládní rozvolňování postupovala pomaleji. Chceme tak dát všem šanci, aby se plně zapojili,“ vysvětlila mluvčí projektu Barbora Vaculíková.

V jedenáctitisícovém Kyjově na Hodonínsku se correnty zatím naučilo platit přesně 1 573 lidí. Každý z nich dostal v první fázi od města po 400 correntech a mohl si sám vybrat, kde je utratí. Polovinu za nákup zaplatil ve virtuální měně, druhou musel přidat z vlastních úspor v korunách. 

V praxi však zákazníci přidávali z vlastního ještě víc, konkrétně zhruba 70 procent. Celkově to pro Kyjov znamenalo 1,5 milionu korun, kterými systém Corrency během měsíce povzbudil místní ekonomiku.

Nejúspěšnějšími prodejci se stali obuvníci, místní lékárna a krámek s lokálními produkty. Do projektu se přihlásilo 38 subjektů. Podle statistik každý corrent v průměru vydělal 1,6násobek. 

A pozoruhodná je i věková struktura lidí, kteří correnty platí. Přestože se dal očekávat zájem spíše u mladší generace, zhruba třetinu účastníků kyjovského projektu tvoří lidé starší šedesáti let.

Autor: