Rostoucí ceny bytů v Brně nesrazil ani covid, jsou jistější než akcie

  6:20
Pandemie koronaviru a omezení s ní související dopadají na peněženky mnoha lidí. Přesto se však tato situace neodrazila na cenách bydlení v Brně. Naopak.

Jeden z největších rezidenčních projektů v Brně se zhruba 675 byty se teď staví mezi Sportovní a Reissigovou ulicí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ve třetím čtvrtletí letos v krajském městě byty meziročně podražily o více než 18 procent. Vyplývá to alespoň z průzkumu společnosti FérMakléři.cz, která sesbírala data od stovky realitních makléřů napříč Českou republikou.

„V Brně je dlouhodobě meziroční nárůst počtu obyvatel, jako univerzitní město je navíc magnetem pro mladé lidi. Když k tomu přičteme chybějící územní plán a meziroční pokles nabídky, logicky nám vyjde nepokrytí poptávky po bydlení, což tlačí ceny nahoru,“ uvedl jednatel společnosti FérMakléři.cz Jan Boruta.

Poptávka podle jeho slov neklesla ani během covidové krize, kdy lidé kvůli přiškrcené ekonomice mají často hlouběji do kapsy. Více než ti, kterým třeba zaměstnavatelé snížili mzdy a kteří hledají vlastní bydlení, se na tyto nabídky zaměřují movitější zákazníci. 

„Lidé s příchodem koronavirové krize začali více investovat do bytů než například do akcií nebo podílových listů,“ sdělil šéf jihomoravské pobočky hospodářské komory Tomáš Psota.

Kdo chce kupovat, vyčkává

Investice do bytů byla pro kupující jistotou ve srovnání s akciemi, jejichž vývoj byl velmi nevyzpytatelný. „Koronavirus také udeřil v době, kdy jsme byli na vrcholu konjunktury, takže na trhu bylo velké množství peněz,“ vysvětluje Psota, proč i navzdory příchodu covidu ceny dál rostly.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

S tím souhlasí i Jana Krebsová, makléřka břeclavské společnosti Reality Proradost. „Lidé se bojí snížení hodnoty peněz, hodně jich proto platí vlastními prostředky. Když vložím inzerát na web, co deset minut mám telefonát a každou chvíli nějaký e-mailový dotaz,“ sdělila Krebsová. Ceny rostou sice napříč Českou republikou, Brno se však vymyká.

Mezi druhým a třetím kvartálem letošního roku, tedy během koronavirové krize, šla cena v Brně nahoru nejvíce ze všech velkých měst v Česku, a to o 5,76 procenta. V Praze v tomto období nebyl růst ani dvouprocentní, což souvisí s tím, že mnoho bytů vyprázdnil odliv turistů a cizinců.

„Poptávka po bytech rapidně klesla, takže v dlouhodobém horizontu půjdou ceny určitě dolů. Ti, kteří chtějí koupit nemovitost, čekají, kam až to klesne,“ řekl ekonom společnosti Cyrrus Petr Pelc. Myslí si, že velká poptávka v této době je jen uměle vytvářena.

Nejsou to však jen data od realitních společností, které by chtěly svými 

tvrzeními ceny bytů dál šroubovat. Také Český statistický úřad uvádí, že ceny bydlení mezičtvrtletně stále stabilně rostou. V případě Brna ovšem registruje i to, že bytová výstavba tady loni stagnovala a letos v první polovině roku dokonce klesla o třetinu.

Nájmy naopak klesají

Podle oslovených realitních makléřů se pandemie na cenách projeví až později. „Lidé mají momentálně strach z toho, co bude dál, a tak si nemovitosti raději drží, a tudíž se drží i cena. Když ale budou bez práce, budou shánět peníze a nemovitostí se naopak zbavovat. V té době se můžeme bavit o nějaké změně v trendu stoupajících cen,“ poznamenal jednatel brněnské firmy Reality jinak Ivo Rábl.

V tom se shoduje i s dalším brněnským makléřem Davidem Vašíčkem ze společnosti Alva Real. „Zatím je stále moc brzy na to, abychom něco takového pozorovali. Lidé ještě stále čerpají ze svých rezerv,“ řekl. 

Naopak u pronájmů už se koronavirová krize začíná projevovat. Služba Ulovdomov, která mapuje nabídky nájmů, registruje v Brně dvojnásobnou nabídku proti stejnému období v loňském roce. Podle Martina Janouška z realitní kanceláře Janoušek Reality se ceny ještě nějakou dobu dolů určitě nepohnou. „Také neočekávám propad cen, ale jejich pozvolnější růst, případně stagnaci,“ doplnil Janouška Jan Boruta s tím, že vliv pandemie na ceny očekává nejdříve v květnu příštího roku.

V souvislosti s distanční výukou nevyužilo nájmu tolik vysokoškoláků, z Brna do svých rodných zemí odjeli cizinci, kteří tady pracovali, a někteří nájemci se zkrátka sestěhovávají do bytů ve větším počtu, protože kvůli nižším příjmům sami nájem neutáhnou.

„Majitelé bytů budou mít co dělat, aby je teď vůbec pronajali, protože na podzim obecně bývá nižší poptávka. I proto už teď lehounce klesá cena pronájmu. Můj odhad je, že během následujícího půlroku půjde dolů zhruba o deset procent,“ sdělil spoluzakladatel služby Ulovdomov Martin Březina.

Autoři: