Slavná, ale chátrající. O budovu pošty v Brně není zájem, aukce se posouvá

  16:10
Slavná budova České pošty od architekta Bohuslava Fuchse, kam měsíčně chodí 50 tisíc lidí, měla dnes podle plánů získat kupce v elektronické aukci. Jenže památkově chráněný objekt u brněnského nádraží za vyvolávací cenu 117 milionů nikdo nechce.

„Z toho důvodu byla vypsána další elektronická aukce na 15. listopadu,“ informoval Ivo Vysoudil z České pošty.

Budova je dnes poloprázdná a ve špatném technickém stavu, a tak se jí chce státní podnik zbavit. Stávající pobočku plánuje rozdělit a přesunout na dvě místa.

„Naším záměrem je, aby provoz pošty i nadále zůstal na frekventovaných lokalitách v blízkosti nádraží. Nyní jednáme s Obchodním centrem Letmo, abychom pobočku zachovali v blízkosti dopravního uzlu a autobusového i vlakového nádraží,“ sdělil Vysoudil.

Druhá pobočka má vzniknout na opačné straně brněnského centra v Šumavská tower. „Ta současná bude uzavřena, respektive přesunuta, nejdříve ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ podotkl Vysoudil.

Cenu 117 milionů za budovu u nádraží stanovila Česká pošta na základě znaleckého posudku. Nový majitel však bude potřebovat ještě další peníze na opravy, navíc bude muset brát v potaz památkovou ochranu.

Sídlo nejnavštěvovanější pobočky v Brně bylo postaveno v letech 1937 až 1938. Na začátku byla soutěž o novou poštu, v níž zvítězil Fuchsův návrh. Zajímavostí je, že slavný architekt stávající podobu už od počátku zamýšlel jen jako provizorium, které se později přestaví. Kvůli válce však k dalším změnám nedošlo.

Autor: