iDNES.cz

Kávu návštěvníkům muzea chystá robot, do pěny vykreslí jejich podobu

  13:28
Do minuty připraví kávu, horkou čokoládu nebo limonádu. V nové kavárně se sci-fi designem v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně neobsluhuje barista, ale robotická ruka. V nabídce má i jednu specialitu, selfieccino – do pěny cappuccina vykreslí fotku zákazníka.

Kavárna podle návrhu architekta Marka Jana Štěpána je v přízemí Uměleckoprůmyslového muzea v Husově ulici. Její celkový vzhled je inspirovaný Vesmírnou odyseou od Stanleyho Kubricka. Café Robot pracuje jako barista, současně je exponátem i zaměstnancem galerie.

Muzeum otevřelo po tříleté rekonstrukci loni v listopadu. Zaměřuje se na soudobou módu a design. „Muzeum s podobnou koncepcí a záběrem v Česku dosud chybělo. Mezi kamennými státními institucemi neexistuje taková, která by se věnovala designérům, pomáhala jim, byla pro ně partnery a usilovala o to, aby se ve společnosti začalo na soudobý design pohlížet jinak,“ řekl Jan Press, ředitel Moravské galerie, pod kterou muzeum patří.

Prostor muzea byl podle něj dlouhou dobu vším možným, jen ne moc uměleckoprůmyslovým muzeem v pravém slova smyslu. „Teď se stává referenčním místem českého designu a módy,“ doplnil Press.

Robota galerie slavnostně představila v květnu, kvůli technickým problémům pak však byl mimo provoz. Teď si od něj zájemci mohou nechat připravit kávu a další nápoje denně od 10 do 18 hodin.

Autor:
zpět na článek