„Studená fronta, na které se vyskytovaly bouřky pokračuje dál k východu a ovlivňuje počasí ve Zlínském kraji, v Jihomoravském kraji se přeháňky a bouřky vyskytují jen ojediněle,“ uvedl pro iDNES.cz meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Borovička a dodal, že místy došlo k horší odtokové situaci.
Ta zkomplikovala dopravní situaci, což dokazují i záběry z Brna, kde tamní kanalizace nestíhala pojmout množství vody, které bleskové napršelo. Se stejnými problémy se potýkali i řidiči na dálnicích u Brna, kde se na vozovku valila voda z okolních polí.
.Problémy začali hasiči evidovat kolem 14:00 v okolí Brna, na Rosicku, Tišnovsku a Ivančicku. Následky počasí likvidovali jihomoravští hasiči třeba v Přibyslavicích na Brněnsku, kde se po silném dešti bahno z polí dostalo na silnici, po které se nedalo projet. „Proteklo i do některých domů, kde jsme vynášeli nábytek,“ řekl mluvčí hasičů Petr Příkaský. Do večera se většinu problémů podařilo odstranit, kolem 20:30 tak zbývalo už jen dočerpat vodu v Ratíškovicích na Hodonínsku, řekl Příkaský
Ze 40 událostí souvisejících s počasím hasiči v 25 případech čerpali vodu z polí nebo domů, v sedmi případech odstraňovali stromy a ve zbytku se zabývali třeba uvolněním vodních toků. Na Znojemsku zaznamenali 23 výjezdů, na Brněnsku 11 a v Brně čtyři. Jednou zasahovali také na Břeclavsku a Hodonínsku.
K regionům, které odpolední bouřky postihly nejvíce, patřil i Zlínský kraj. Hasiči tam čerpali vodu ze sklepů a čistili ucpané kanalizační vpusti. „Odpoledne před půl třetí bylo vysláno šest jednotek hasičů do ulice Kvítkovická v Napajedlích, kde do areálu zdejší firmy tekla voda z okolního pole, sesunula se část svahu a u budov skladů se vytvořila obrovská laguna vody a hrozilo, že vteče do budov. O dvě hodiny později vyjelo pět jednotek do Otrokovic - Kvítkovic do ulice U Farmy, kde se taktéž rychle vytvořila bahnitá laguna vody a neodtékala, neboť byly ucpané mříže z odvodnění,“ uvedla na facebooku mluvčí hasičů Lucie Javoříková.
Přestože intenzivní déšť v úterý v podvečer ustal, až do středečního rána platí na východě a jihovýchodě Česka varování meteorologů před vzestupem hladin. Některé toky by mohly dosáhnout prvního, tedy nejnižšího povodňového stupně.
„Vzhledem k nasycení území nelze na menších tocích vyloučit ojedinělé překročení druhého stupně povodňové aktivity,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kolem 21:45 byl první stupeň dosažen na Želetavce v Jemnici na Třebíčsku a na Ropičance u obce Řeka na Frýdecko-Místecku. Vyplývá to z údajů na hydrologickém webu ČHMÚ.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz