Brexit žene studenty do jiných zemí, bezstarostné cestování skončí

  10:54
Za poslední tři roky odjelo 450 studentů Masarykovy univerzity v Brně studovat do Velké Británie. Popularita země a jejích univerzit je mezi nimi obrovská. V rámci projektu Erasmus tam mohou bezstarostně vycestovat už jen do konce příštího roku. Pak jeho programové období končí.

ilustrační snímek | foto: AP

Jak bude Erasmus fungovat dál poté, co Velká Británie vystoupí z Evropské unie, zatím univerzity netuší.

„Situaci neustále sledujeme, monitorujeme a vyčkáváme na rozhodnutí Velké Británie, na jehož základě bude možné přijmout opatření,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Všichni studenti, ale i vyučující, kteří plánovali výjezd do Velké Británie, byli podle ní na situaci v souvislosti s brexitem a jeho následky dopředu upozorněni. „Část se rozhodla přesto jet, někteří vyjeli na Erasmus do jiné země,“ vysvětlila Fojtová důsledky nejasné situace.

Prozatím je dohodnuto, že studenti, kteří do Británie vyjeli teď na podzim, a to i ti, kteří tam budou i v jarním semestru 2020, zůstanou ve stávajícím režimu a dostanou stipendium.

„Nepředpokládáme, že by se na tomto postupu do konce programového období Erasmu, což je rok 2020, cokoliv měnilo,“ říká i mluvčí VUT Radana Koudelová.

Za poslední tři roky vyslala každoročně škola do Velké Británie zhruba třicet studentů. To je pouhých sedm procent z celkového počtu studentů, kteří cestují v rámci programu Erasmus. VUT spolupracuje s dvaceti britskými partnerskými univerzitami.

„Ty deklarují, že v případě brexitu mají zájem o pokračování spolupráce na výměně studentů a akademických pracovníků dle uzavřených dohod,“ uvedla mluvčí.

S tím rozdílem, že stipendia půjdou na vrub školy. „V případě, že k brexitu dojde, je VUT připraveno finančně podpořit výjezdy studentů do Velké Británie,“ potvrdila Koudelová.

Financování stipendií zatím nejisté

Jakým způsobem bude hradit stipendia studentů po brexitu Masarykova univerzita, není zřejmé. Záležet bude i na tom, zda půjde o brexit s dohodou, nebo bez dohody. „Univerzita má se státy EU další typy smluv, takže by se výměna studentů mohla uskutečňovat prostřednictvím jiného programu, než je Erasmus,“ podotkla mluvčí Fojtová.

Variantou je řešení, jaké má Švýcarsko, které není členem Evropské unie a kde fungují stipendia v rámci programu Swiss-European Mobility Programme vypisovaného švýcarskou vládou.

Případně by Velká Británie mohla mít status programové země mimo EU, stejně jako má například Norsko, Island nebo Lichtenštejnsko.

Těžkou hlavu brexit nedělá studentům z Mendelovy univerzity. Podle jejího mluvčího Filipa Vrány má ve Velké Británii pouze čtyři partnerské univerzity a její studenti tam jezdí hlavně na stáže. „Velká Británie nepatří mezi naše klíčové programové země. Loni tam bylo pouze dvanáct studentských mobilit,“ uvedl Vrána.

Autor: