Lidé po bouři nabízejí ubytování i stáje pro zvířata a pomoc na další dny

  22:16,  aktualizováno  25. června 8:02
Po ničivé bouři s tornádem na jihu Moravy se okamžitě zvedla také vlna solidarity s postiženými lidmi. Kdo může, nabízí spontánně nocleh pro nešťastníky, kterým živel sebral střechu nad hlavou. A třeba také stáje pro jejich koně nebo jiná zvířata. Lidé na sociálních sítích domlouvají pomoc na další dny. Hejtman ovšem vyzval k nutné koordinaci. Hasiči slíbili zřízení zvláštní linky.

Zničené školy, kostel, ale především rodinné domy zůstaly po řádění přírodních živlů na jižní Moravě. Lidé, kteří měli to štěstí a stále mají kde přespat, teď spontánně svým sousedům nabízejí možnost noclehu. 

„Vinohrady zase narostou, skla na autech se vymění... Pojďme ale pomoct těm, kteří na tom jsou nejhůř a v podstatě nemají kde bydlet, určitě o někom víte – od Hrušek, přes Moravskou Novou Ves až po Hodonín! Pokud víte o někom, kdo nemá kam by šel, nabízím svůj byt,“ hlásil před devátou večer David Beneš z jedné z postižených vesnic – z Lužice. 

Jeho byt byl ale do hodiny obsazený. „Pokud máte nohy a ruce, přijeďte,“ vzkázal. Přidala se i Jindřiška Nováková z Radějova nebo Jan Rezek z Velkých Němčic. „Nějaké místo máme,“ napsal stručně Rozek.

Nabídka na ubytování přišla i z Hodonic. „Kdyby někdo potřeboval pomoc, ozvěte se do zprávy. Hodonín, Břeclav, Hrušky – nejsou daleko,“ napsal na Facebook Jan Novotný.

Hodně nabídek je také třeba ve facebookové skupině Břeclaváci, kde se mimo jiné objevila i možnost ustájení zvířat.

A lidé vytvořili i facebookovou stránku Pomoc Břeclavsku a Hodonínsku, na níž lidé nabízejí nejrůznější formy pomoci lidem z postižených oblastí.

Na stejné síti se pak objevila třeba i nabídka krycích plachet, nářadí i dalších prostředků zcela zdarma ve Stavebninách Hromek v Dolních Bojanovicích.  A vznikla i řada dalších skupin.

Hasiči pak v jedné z nich uvedli, co by potřebovali. Shání hlavně kynology s pátracími psy, offroady s pořádným svícením i lidi s nouzovým výcvikem a záchranáře.

Na platformě Darujme.cz hned několik hodin o události vznikla sbírka na pomoc postiženým katastrofou. Kolem pátečních osmi hodin ráno se již vybralo více než 10,5 milionu korun. 

Do přímé pomoci se zapojují i místní skauti. Přijíždějí pomáhat s evakuací a přesunem lidí z nejpostiženějších oblastí. Případně se chystají na odklízení škod v ranních hodinách. 

„Se skupinou patnácti až dvaceti skautů jedeme ráno na místo pomoc odklízet škody. Pojedeme do Hrušek nebo do Moravské Nové Vsi, ale to podle aktuálních informací z rána. Máme sraz v osm hodin v Lanžhotě, nejpozději v půl deváté budeme na místě. Budeme odklízet, odčerpávat a dělat, co bude potřeba. Vím o spoustě lidí v Břeclavi a okolí, kteří nabízejí byty a domy ke krátkodobému přespání, ale i dlouhodobějšímu ubytování. Zatím sbíráme informace, abychom ráno byli připravení,“ řekla skautka Kateřina Holobrádková z Lanžhota.

Další lidé se shlukují na obecních úřadech, kde čekají na pomoc.

Lidé na sociálních sítích svolávají na další dny pomoc pro Hodonínsko, sdílejí fotky, videa, zjišťují situaci ve svém okolí a děsí se další bouřky.

Pomoct chce i Richard Sedlář z Kyjova. „Zítra vyrážíme v dopoledních hodinách do postižené oblasti a budeme postupovat podle pokynů hasičů. Vzhledem k tomu, že jsem zdravý a plně schopný pomoci, svědomí by mi nedovolilo být lhostejný k obyvatelům, které zasáhlo takové neštěstí. Příště to může být třeba Kyjov, který bude potřebovat pomocnou ruku,“ říká.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich na Twitteru poděkoval za všechny nabídky pomoci, zároveň ale také vyzval k její nutné koordinaci podle potřeb, které budou známy později.

„ Vyčkejte a v žádném případě nejezděte na místo. Dáme vědět, až bude situace trochu jasnější,“ uvedl s tím, že zatím má všechno pod kontrolou integrovaný záchranný systém. Policie navíc do několika nejpostiženějších obcí zakázala vjezd.

Autoři: , ,