V Nové radnici odkryli barokní fresku, kdysi ji poškodila plíseň a mastnota

  16:14
Téměř dva roky pracovali v brněnské Nové radnici restaurátoři. Povedlo se jim odkrýt fresku z 18. století, která zobrazuje moravský zemský soud v době jeho největší slávy.

Barokní malba byla dlouho ukrytá pod deskami a vrstvou sádry, po dvou letech ji však restaurátoři dokázali odkrýt v kompletní velikosti. Nachází se na stropě a stěnách sálu městské rady, který se po komplikované rekonstrukci právě dokončuje.

„Freska odkazuje na slávu moravského práva a dlouholetou tradici zasedání moravských zemských soudů. Zobrazuje také erby soudců,“ popisuje vedoucí restaurátorského týmu Martin Číhalík. 

Autorem výmalby je zřejmě brněnský malíř František Řehoř Ignác Eckstein, který vyzdobil třeba zámecký sál v Miloticích. Freska vznikla zřejmě v roce 1729.

„Povedlo se nám odhalit pouze torzo fresky, není to malba ve své kompletní a původní parádě. Celá totiž byla schovaná pod obložením a různými deskami,“ podotýká Číhalík.

S kvalitou malby zacloumala i pozdější historie. Sál, kde kdysi rokoval i královský sněm, se totiž postupně měnil na vojenský sklad, ale i vývařovnu. A právě při přípravě jídla došlo k největšímu poškození. 

„Objevily se tu postupně nejrůznější plísně a mastnoty, byly tady velké defekty v omítce, je tu spousta retuší. Některé postavy se nepovedlo zrekonstruovat vůbec, ale nechtěli jsme nic domalovávat,“ přibližuje restaurátor.

Pomohly nalezené fotky historika

Zajímavostí je, že vyobrazené figury jsou oblečené podle módy mnohem staršího období, než v jakém dílo vznikalo. „Dospěli jsme k názoru, že to má zobrazovat starobylost moravského zemského soudu,“ sděluje Číhalík.

Stavební práce v sále rady začaly v červenci 2019 a podle původního plánu měly trvat rok a půl. Odborníci chtěli nejdříve rekonstruovat pouze stropní fresku o velikosti 200 čtverečních metrů, pak se však podařilo v brněnském archivu najít fotografie historika a archeologa Mořice Trappa. 

Ten ještě před zalíčením fresky pořídil dvě fotografie výzdoby stěn a nakreslil přibližnou podobu stropní výzdoby. „Na fotografii je zachycena podoba dvou iluzivních soch ctností a ještě část třetí sochy, ale netušíme, kterou další ctnost zobrazuje. Nebylo možné ji rekonstruovat,“ posteskl si Číhalík.

Práce v sále brněnských radních nyní vstupují do poslední části. Budou se pokládat parkety, dokončí se elektroinstalace a je také potřeba vybavit místnost nábytkem. 

„Primárně bude sál sloužit jako zasedací místnost rady, ale nechceme se tady uzavřít jenom my jako politici. Počítáme s tím, že přístup do těchto prostor bude mít i veřejnost, třeba při dnech otevřených dveří nebo podobných akcích,“ řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). 

Brněnští radní se do svého sálu vrátí nejdříve na konci listopadu, kdy by práce za víc než 25 milionů korun měly být u konce.