Letošní dvanácté dítě z babyboxu vyzvedla v noci sestra v brněnské nemocnici

  10:46
V brněnském babyboxu nalezla zdravotní sestra v noci na neděli novorozence zabaleného ve fialovém ručníku. Dívka je v pořádku a dostala jméno Anetka-Světlana. Letos babyboxy zachránily již dvanáct dětí.

ilustrační snímek | foto: Adam Pluhař, MF DNES

„Je to holčička, na první pohled zdravá, zcela čerstvě narozená, ještě nevykoupaná, pupečník nemá podvázaný. Váží 2782 gramů a měří 49 cm. Jmenuje se Anetka po sestřičce, která ji vyzvedla z babyboxu,“ řekl primář Nemocnici Milosrdných bratří Dan Wechsler. 

Zakladatel babyboxů v Česku Ludvík Hess měl pro dívku připravené jméno Světlana po moderátorce Witowské, takže nakonec se dívka jmenuje Anetka-Světlana. 

Jde o 226. dítě z babyboxu v Česku a dvacáté v Brně. Zařízení v Česku fungují od roku 2005, po celém území je jich 80, 81. má vzniknout v Rokycanech.

Po nálezu zdravotníci dětem poskytnou péči, informují oddělení sociálně-právní ochrany dětí, které převezme nad dětmi ochranu. To poté navrhne opatrovnickému soudu, komu se mají svěřit do péče. 

Babybox má z každé strany schránky dvířka. „Ta první jsou zvenku. Matka jimi vloží své dítě, ale znovu už je nebude moci otevřít. Tento systém má zabránit tomu, aby dítě ze schránky vyndal někdo cizí,“ vysvětlil před lety Hess. Ihned po uložení dítěte se ve vyhřívaném boxu aktivuje vizuální a zvukové čidlo, které přivolá zdravotní sestry.

Autor: