Atleti musejí na novou halu v Brně dál čekat, stavba byla opět odložena

  10:08
Jen cedule u plevelem zarostlé plochy v bohunickém kampusu značí, že se tady chystá výstavba lehkoatletické haly. Papírově je vše vyřízené už od jara minulého roku, kdy se také mělo kopnout do země. Jenže to se dosud nestalo.

Vedení města nejspíš stopne stavbu nové atletické arény za 800 milionů.Pokud od státu nedostane jasný příslib, zůstane projekt pouze na papíře. | foto: Magistrát města Brna

Chybí peníze a brněnští radní ve středu už počtvrté posunuli termín zahájení této stavby odhadem za 850 milionů korun. Od kraje má Brno sice slíbených sto milionů, zbývající tři čtvrtě miliardy si ale nemůže dovolit investovat ze svého, a tak chce získat dotace od státu. 

„Termín zahájení jsme odložili o půl roku,“ sdělil brněnský radní pro oblast sportu Jaroslav Suchý (KDU-ČSL). To ale vychází na začátek prosince, takže je otázkou, zda se vše ještě neposune do stavební sezony 2022.

Suchý přitom už na začátku letošního ledna mluvil o tom, že Brno podá žádost o dotaci co nejdříve. Dodnes se tak ale nestalo. Národní sportovní agentura (NSA) totiž stále nevyhlásila výzvu ve slibovaném dotační programu na investice do sportovní infrastruktury nadregionálního významu. 

„Program bude vypsán během první poloviny června, tato výzva nikdy nebyla na programu vypsání v lednu,“ sdělil mluvčí NSA Jakub Večerka. Vyhlášení navíc nabralo zpoždění kvůli auditům ve sportovní agentuře.

Bude-li skutečně platit avizovaná polovina června, stejně to bude znamenat ještě měsíce čekání na výsledek.

„Bohužel nelze odhadnout, jak dlouho bude trvat vyhodnocení. Závisí to na počtu přihlášených projektů. Pokud jich nebude příliš mnoho, rádi bychom vše vyhodnotili během léta,“ doplnil Večerka. Když následně vyhodnocení dopadne pro Brno dobře, může se těšit na výraznou finanční pomoc v podobě 300 milionů korun. 

Loni v zimě přitom tehdejší šéf NSA Milan Hnilička mluvil o tom, že může Brnu slíbit maximálně 150 milionů. Tehdy ale představitelé vedení města reagovali, že je to málo.

„Částka 150 milionů pro nás není řešením, protože pokud tuto sumu dá stát a dalších sto přislíbil Jihomoravský kraj, tak zbývající částka není v silách města Brna,“ uvedla tehdy brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Za optimální považovala částku zhruba 300 až 400 milionů, což teď Brno může získat.

Lehkoatletickou halu město připravuje postupně od roku 2016. Tehdy v dnešním světle velmi optimisticky zaznívalo, že stavba bude hotová v roce 2018. Nová třípatrová aréna by se měla stát zázemím pro zimní přípravu, které atletům na jihu Moravy chybí. Uvnitř bude 200 metrů dlouhý běžecký ovál, osm sprinterských drah, sektor pro skok do dálky, výšky, o tyči, trojskok či vrh koulí.

Autor: