iDNES.cz

Velitel ISS vyfotil z vesmíru Znojmo, z města pochází jeho tchyně

  15:34
Aktuální velitel Mezinárodní vesmírné stanice ISS, americký astronaut Andrew Feustel, poslal další dvě fotografie měst v České republice. Po snímku Prahy z letošního května a Brna s jeho automotodromem ze srpna to jsou tentokrát fotky Znojma a Plzně.

Fotografie Znojma pořízená 17. srpna 2018 z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. | foto: Andrew Feustel/NASA, Do kosmu s Krtkem 2018

K oběma městům má astronaut Feustel osobní vztah, protože zde žijí blízcí příbuzní jeho manželky Indiry, která má české kořeny.

Fotografie vznikly na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS, která se pohybuje od západu k východu na takzvané nízké oběžné dráze nad Zemí ve výšce přibližně 400 kilometrů nad zemským povrchem. Snímky jsou součástí spolupráce se vzdělávacím programem „Do kosmu s Krtkem 2018“.

Orbitální stanice velká zhruba jako fotbalové hřiště se pohybuje rychlostí 7,8 kilometrů za sekundu a zeměkouli obletí přibližně za jeden a půl hodiny. Fotografie Znojma byla vytvořena ‎17‎. ‎srpna‎ v 15:41 hodin.

Feustel fotí Nikonem D5, těchto digitálních zrcadlovek s nejrůznějším vybavením mají astronauté na ISS od konce loňského roku deset. Fotoaparáty nejsou nijak speciálně upraveny a používají se jak uvnitř stanice, tak i při výstupech astronautů do volného vesmíru.

Astronaut před devíti lety dokonce osobně Znojmo navštívil. Pochází odtud totiž matka Feustelovy manželky. Ta i s dvěma syny manžela na cestě do Znojma doprovázela, rodina tehdy navštívila muzeum motorismu, znojemský hrad i Loucký klášter.

Autor:
zpět na článek