Muž v příkopu hrozil záchranářům, že je zastřelí. Vedle něj ležela pistole

  9:22
V ohrožení života se minulou středu ocitli jihomoravští záchranáři, které napadl pacient, jemuž přijeli na pomoc. Kromě nadávek jim hrozil pistolí, která ležela vedle něj. Případ teď vyšetřují policisté.

Pistole ležela nedaleko agresivního muže, který záchranářům hrozil zastřelením. | foto: ZZS JMK

Událost se stala v Březině na Tišnovsku, kam byli záchranáři původně vysláni na pomoc mladému muži, který nehybně ležel v příkopu.

„Když jsme přijeli na místo, chtěli jsme pacienta vyšetřit. Ten se však probral a zjevně byl pod vlivem návykových látek,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Zdravotníkům muž začal nadávat a dokonce vyhrožovat zastřelením. „Skutečně kousek od něj ležela pistole,“ doplnila Bothová.

Záchranáři si pistole v příkopu všimli, stáhli se proto do bezpečí a zavolali policisty. „Nebezpečného muže hlídka za pomoci donucovacích prostředků uklidnila a přiložila mu služební pouta,“ přiblížil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Za policejní asistence pak záchranáři mohli agresora vyšetřit. „Jeho životní funkce nebyly ohroženy,“ sdělila Bothová s tím, že muž dostal neodkladnou přednemocniční péči. 

Z místa jej pak odvezli policisté na záchytku. „Nyní musí počítat se stíháním za výtržnictví a nebezpečné vyhrožování,“ doplnil Malášek s tím, že šlo o plynovou pistoli, která muži při spánku v příkopu vypadla.

Nikdo ze zdravotníků záchranky nebyl při tomto výjezdu zraněn, ale i to už se stalo. A zrovna nedávno. V druhé polovině listopadu jeden muž pod vlivem drog či alkoholu napadl tři záchranáře, přičemž dva z nich zranil.

„Použil pěsti, kopal, škrábal a kousal. Dva ze zdravotníků museli být ošetřeni v nemocnici, utrpěli navíc hmotnou škodu, mají zničené hodinky a brýle. Poškozena byla také naše sanitka,“ informovala minulý týden Bothová

Ta upozorňuje, že agresivita pacientů, kterým záchranáři poskytují péči, neustále stoupá. Kritické je to zvlášť v posledních týdnech, kdy výjezdů rapidně přibývá kvůli pacientům s covidem.

„Vyjíždíme k lidem, abychom jim pomohli, pokud jsou ohroženi na zdraví či životě. A obrovským a smutným paradoxem je fakt, že nastávají situace, kdy se naše posádky samy ocitnou v ohrožení,“ dodala mluvčí záchranářů.

Autor: