Na advent plný zábavy města chystají koncerty, zimní kino i zabijačku

  15:42
Advent je tu. Oficiálně začíná v neděli, takže i na jižní Moravě se v nejbližších dnech rozsvítí vánoční stromy na náměstích. A po dvou „covidových“ letech už konečně bez omezení odstartují trhy, jak jsou na ně lidé zvyklí.

Ve Znojmě na příchozí čekají dva vánoční stromy, koncerty na náměstí i v divadle, zimní kino, kluziště s umělým povrchem, líbací brána, ale i tradiční zabijačka. | foto: Znojemská Beseda

Znojemský advent má „výkop“ v neděli v 16.45 hodin - v tu chvíli slavnostně zazáří stromy na Masarykově a Horním náměstí a zpěvák Ondřej Ruml obstará první ze série připravovaných koncertů.

„V doprovodu dětského pěveckého sboru Libohlásek představí písně z alba Zapomenutý příběh, které vypráví nejen o narození Ježíška v Betlémě, ale také připomíná tak trochu zapomenutý příběh Vánoc,“ zve za pořádající Znojemskou Besedu Karel Semotam. V dalších předvánočních dnech jsou na programu koncerty na náměstí, v divadle i kostelích.

Tradiční součástí znojemského adventu je kluziště s umělým povrchem na Horním náměstí a zaujme také zimní kino na Masarykově náměstí, kde promítnou Pelíšky, S tebou mě baví svět, Tři oříšky pro Popelku a mnohé další filmy. Toto náměstí je stěžejním místem pro adventní akce.

V sobotu 10. prosince se tady koná tradiční staročeská zabijačka s různými pochoutkami, v neděli 18. prosince historické řemeslné dílny a na Štědrý den dopoledne je tu na programu Vánoční štědrovka neboli rozdávání tradičních vánočních pokrmů.

V Hradní ulici potěší ohrada s ovečkami, na Komenského náměstí vyhlídkové kolo a v kostele sv. Václava v Louce výstava betlémů. V prosinci se také lidé v centru města potkají s ponocným ohlašujícím čas.

„Symbolem celého prosince se stane šupina pro štěstí, která je vykreslena také ve vizuálu adventního programu. Právě štěstí a hlavně zdraví jsou tím, co všem přejeme,“ podotýká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Skromné, ale druhé nejlepší mají být po covidové pauze vánoční trhy v Brně

Strom v centru Blanska se stejně jako v Brně slavnostně rozzáří už v pátek večer. „Vánoce a celý advent jsou obdobím klidu, proto jsme je pojali tradičně. Hlavní kulturní program na náměstí Republiky nabídneme o sobotách, tradiční je i adventní kulturní kalendář, který na každý den slibuje minimálně jednu akci,“ říká ředitel blanenského kulturního střediska Vít Šujan.

Adventní soboty vždy od 14 hodin zahájí divadelní představení na blanenském zámku, na které naváže od 15 do 17 hodin zábava pro děti i dospělé na náměstí Republiky. První adventní sobota 26. listopadu tam ve vyhřívaném stanu nabídne dílničky pro děti.

Na úvodní akci Břeclavských Vánoc, tedy rozsvícení majestátního stromu a okolní výzdoby v městském parku, se lidé mohou těšit v neděli.

„Břeclavané také letos uvidí bohatý doprovodný program, andělskou lightshow a vánoční pohádku. Chybět nebudou kulturní vystoupení, ale ani Ježíškova pošta,“ láká Petr Dlouhý, ředitel břeclavského muzea. Nedělní program začíná v 15 hodin.

V Brně rozsvítí strom a vyjde speciál Náš kraj

Úderem 17. hodiny se v pátek rozsvítí nazdobený smrk na náměstí Svobody a tím také začnou Brněnské Vánoce. Trhy s bezmála dvěma stovkami stánků na čtyřech náměstích v centru – Svobody, Moravském, Dominikánském a Zelném trhu - potrvají do 23. prosince. Kromě svařáku, jídla, dárků a řemeslných výrobků nabídnou denně i kulturní program. Podrobné informace najdete v zítřejším speciálu MF DNES Náš kraj, stejně jako třeba rozhovor s hvězdou tří velkých muzikálů Městského divadla Brno a seriálu Ulice Liborem Matoušem a spoustu předvánočního čtení.

Hodonínští by se v neděli měli vybavit zvonečkem a v 17.45 vyrazit ke kulturnímu domu na Adventní zvonění. Těšit se mohou na zahájení výstavy betlémů, společné zpívání koled i zvonečkový průvod na Masarykovo náměstí, kde se slavnostně rozsvítí vánoční strom a světelná výzdoba.

Adventní punčování je název sobotní akce, kterou předvánoční čas zahájí v Hustopečích. Na Dukelském náměstí se místní týmy utkají o nejlepší punč už od 13 hodin. K ochutnání bude Všehoschopný punč, ten z Ledového království, ale třeba i lahodný nápoj od barevných PUNČošek.

Už tradiční součástí vánočních trhů na Masarykově náměstí ve Vyškově se stal dřevěný vyřezávaný betlém. A jak jsou Vyškované zvyklí, i letos v betlému přibudou nové postavy od místního řezbáře Tomiše Zedníka. Kromě čtyř muzikantů je nový i chlév. Novými prvky vyvrcholí poslední ze čtyř etap postupného vyřezávání figur, na ni však hned letos naváže další s adventním věncem.

Trhy potrvají od 12. prosince do Vánoc a kromě stánků nabídnou kulturní program. „Vystoupí zpěvačka Klára Vytisková s kapelou, Karel Gott revival Morava, Funny Fellows, místní kapela cavyky nebo brněnské duo IAN. K dispozici bude historický kolotoč pro děti,“ zve do Vyškova mluvčí radnice Michal Kočí.

11. listopadu 2022

Autoři: , ,