Hlubockým radí s novým zimním stadionem i místní slavní hokejisté

  8:26
V Českém Krumlově a v Hluboké nad Vltavou postaví nové haly. Radnice předpokládají, že je zaplatí s pomocí štědré dotace od Národní sportovní agentury. Oba stadiony mají stát kolem 150 milionů korun.

Z ledové plochy stadionu v Hluboké nad Vltavou je krásně vidět zámek. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Obyvatelé Českého Krumlova, místní bruslaři, hokejisté i fanoušci se mohou radovat. Místo nevyhovujícího zimního stadionu jim město postaví nový. Moderní víceúčelový areál s rozpočtem 150 milionů korun má být otevřen nejpozději do konce roku 2024.

Plánovaná stavba v areálu Chvalšinská potěšila také předsedu HC Slavoj Karla Kašáka. „Jako klub nový stadion samozřejmě vítáme, čekáme na něj desítky let. Navíc provozujeme školu bruslení pro místní mateřské a základní školy, kdy využíváme stadion prakticky po celý den, takže si uvědomujeme, že současný stav stadionu je už dlouhodobě nevyhovující,“ konstatuje.

O tom, že provoz stávajícího zimního stadionu je příliš drahý, vědělo město už v roce 2004. Tehdy došlo alespoň k částečné rekonstrukci po povodních – v roce 2002 se vylila z břehů říčka Polečnice a zaplavila sportoviště v okolí.

Ale zastaralý a pro návštěvníky nevyhovující stadion slouží dosud. Náklady na jeho provoz se městu nevyplácí. V současnosti za něj platí necelé tři miliony ročně. Už v roce 2019 proto radnice začala pracovat na vizi ekonomicky výhodnějšího objektu.

Demolice vyjde na osm milionů

Celkové náklady na stavbu jsou vyčíslené na 137 milionů korun bez DPH. Zásadní položkou pro pokrytí rozpočtu bude získání devadesátimilionové podpory od Národní sportovní agentury. Na žádosti o dotaci, kterou je nutné podat nejpozději do konce června 2022, radní pracují. Pokud ji nezískají, projekt odloží.

„Dokončili jsme všechny přípravné práce. Hotová už je studie proveditelnosti, a to nejen té stavební části, ale i ekonomické nebo energetické. Nyní připravujeme celou žádost na zadávací podmínky výběrového řízení,“ uvádí místostarosta Martin Hák.

Financování stavby bude vícezdrojové. Město také plánuje vzít si investiční úvěr ve výši 47 milionů korun. K jeho splácení využije mimo jiné i příjem z provozu nového stadionu. S několika společnostmi, které projevily o provozování zájem, už jedná. Ve hře je ale také možnost, že to město zvládne z vlastních zdrojů.

Dalším nákladem bude demolice stávajícího stadionu. Tu radnice odhaduje na osm milionů a jako neuznatelný náklad ji bude hradit z vlastního rozpočtu.

Termín otevření stadionu je daný podmínkami dotace. První bruslaře musí přivítat nejpozději do konce roku 2024. Zahájení samotné stavby pak město plánuje na začátek roku 2023.

Projekt areálu, který bude využívaný celý rok, zahrnuje parkoviště pro 70 aut a dva autobusy, jednu hrací ledovou plochu a také venkovní víceúčelovou plochu pro nejrůznější sportovní aktivity. Počítá se také s rozcvičovnou, bufetem, sušárnou, novými šatnami a sklady nebo sportovním obchodem se servisem. Diváci ocení novou tribunu pro 300 fanoušků. Samozřejmostí bude bezbariérový přístup.

Z hlubocké haly bude vidět na zámek

Český Krumlov ale nebude jediným městem na jihu Čech, které postaví nový zimní stadion. O ten svůj zabojovali také v Hluboké nad Vltavou, kde má hokej staletou tradici. Přesto tady už přes dvacet let využívají pouze nekrytou ledovou plochu. Podle starosty Tomáše Jirsy město získá stavební povolení do konce roku.

„Na přípravách spolupracujeme s Vysokou školou technickou a ekonomickou, která hraje takzvanou Univerzitní ligu. O všem informujeme Národní sportovní agenturu. Právě tu bychom rádi požádali o potřebnou dotaci. Když se vše povede, bude krytý zimní stadion další významnou stavbou sloužící sportovcům ze širokého okolí, která pomůže vychovat rekreační i špičkové sportovce,“ uvádí Jirsa.

Financování prostřednictvím dotace tak bude podobné jako v Krumlově. Kalkulace projektu je ale o něco vyšší. Stadion by měl Hlubokou přijít na 156,2 milionu korun bez DPH.

Stavba, kterou projektovalo studio A8000, bude zajímavě provedená. Půjde o prosvětlenou halu, která umožní výhledy na zámek na kopci. Mezi stavebními materiály bude převládat dřevo, beton, sklo a měď. Tribuny pojmou až tisíc diváků a výhodou bude její víceúčelové využití.

K odborné konzultaci projektu architekti přizvali také bývalé i současné hokejisty, kteří v Hluboké žijí. Někteří mají zkušenosti se slavnou NHL. Je to například současný trenér českobudějovického Motoru Jaroslav Modrý, Radek Bělohlav nebo Stanislav Bednařík.

Dotáhnout do konce plány na nový zimní stadion se dlouhodobě nedaří v Třeboni. Na stavbu financovanou z vlastních zdrojů vypsali výběrové řízení v dubnu 2018. To bylo ale následně zrušeno. Další nezdařený pokus následoval o tři roky později. O hotový projekt v ceně 2,4 milionu korun projevil zájem neznámý investor, který od svého záměru ale později odstoupil.

„Pozemky u rybníka Svět, kde jsme stavbu zamýšleli, jsou stále k dispozici a jednání s případnými zájemci o pronájem jsme otevřeni,“ potvrdila tajemnice městského úřadu Petra Jánská.