Budějovická VŠTE staví nové laboratoře za více než 100 milionů

  13:32
Kdo jezdí Okružní ulicí v Českých Budějovicích, může v kampusu Vysoké školy technické a ekonomické sledovat, jak postupuje stavba laboratoří. Druhá etapa vyjde na více než 127 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, podaří se je dokončit před začátkem příštího akademického roku.

Nové laboratoře budou hotové před začátkem příštího akademického roku. | foto: VŠTE

„Začala nákladná a dlouho připravovaná investice, na níž se díky dotaci necelou třetinou podílí i ministerstvo školství. Bez státní podpory, která míří do rozvoje a obnovy materiálního a technického zázemí veřejných škol, bychom se jen stěží mohli pustit do tak velkého projektu,“ vysvětluje rektor Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) Vojtěch Stehel.

Nová budova bude mít tři patra a doplní laboratorní komplex dobudovaný v roce 2016. Dohromady v ní bude 16 laboratoří, v nichž může studovat nebo pracovat více než pět set lidí. Studenti také mohou počítat s většími možnostmi pro svůj výzkum a mohou si na místě ověřovat pomocí experimentů své teoretické znalosti.

„Získáme tím další výukové kapacity pro akreditované studijní programy a pro jejich další rozvoj v souladu s moderními trendy. Zároveň vylepšíme zázemí pro jednotlivé výzkumné týmy. Ty se tak budou moci více zaměřit na témata, která hýbou společností, jako jsou například odpady, robotizace nebo energetika,“ dodal rektor.

Třípatrovou budovu staví při vjezdu do kampusu a škola do ní umístí laboratoře Ústavu podnikové strategie a Ústavu technicko-technologického. Studenti se tam budou moci věnovat zkouškám 3D tisku nebo se zdokonalovat v robotizaci. Chybět nebudou také místnosti pro fyzikální modelování, zkoušení mechanických vlastností či environmentální laboratoř metalografie a spektrometrie.

Nového zázemí se dočkají také obory dopravy či průmyslové logistiky, dále studenti pracující s drony nebo zaměřující se na řízení železniční dopravy. Do nových laboratoří budou rovněž docházet odborníci přes výpočetní techniku, fyziku či vnitřní prostředí budov. K dispozici bude také místnost pro prostorově náročnější experimenty.

Podle rektora školy se studenti díky novým možnostem dostanou k nejmodernějším technologiím a strojům, s nimiž se mohou běžně potkávat v budoucím zaměstnání.

„Současně se posílí i výzkumný potenciál akademiků. To by měly pocítit hlavně jihočeské firmy, s nimiž spolupracujeme při aplikovaném výzkumu nebo zavádění inovačních technologií,“ dodal Stehel.