Kdo hodil dvouleté dítě z okna? Proti souzené matce hovoří stopy DNA

  10:50
Krajský soud v Českých Budějovic celý týden projednává vraždu batolete, z níž je obžalovaná jeho matka. Znalci zjišťují, kde se stala tragická chyba. Ani třetí den hlavního líčení ale nepřinesl průlom, po kterém by bylo v otřesném případu jasno. Neznámý je stále také motiv činu.

Podle státního zástupce Petra Žižky vyhodila v listopadu roku 2018 osmadvacetiletá žena své dítě ze čtvrtého patra paneláku na českobudějovickém sídlišti Šumava s úmyslem ho zabít a potom sama skočila za ním.

Pád z více než dvanáctimetrové výšky na rozdíl od malého chlapce přežila s těžkým zraněním. Teď jí hrozí až 18 let vězení.

Jako v předešlých dnech doprovodila i ve středu obžalovanou do soudní síně její matka a o přestávce ji objímala. Mladá žena si tentokrát vyslechla výpovědi znalců.

„Její osobnost vybočuje z průměru. Má sklony k narcismu a egocentrismu. Je cílevědomá, má na sebe vysoké nároky, uvažuje racionálně. Duševní poruchou netrpí,“ popsal psycholog Václav Šnorek.

Soud se od začátku snaží najít motiv jednání. Obžalovaná tvrdí, že tragické události způsobila partnerská krize. Uvádí, že na osudný moment, kdy vyhodila dítě z okna a skočila za ním, si nepamatuje. Spekuluje o tom, že je oba mohl vyhodit z okna její partner.

Podle Šnorka je možné, že si žena na událost nepamatuje, protože v celku vše popisuje přesvědčivě. Domnívá se, že za jejím jednáním mohly stát dlouho potlačované emoce a roznětkou se stala hádka, když jí partner sdělil, že odjede i s dítětem za prací do Nizozemska a tím ji od něho odloučí.

Na otázku, zda obžalovaná skočila z okna sama, nebo se vše odehrálo jinak, zatím nikdo neodpověděl.

Proti ženě ale stojí biologické stopy a stopy DNA na okně a parapetu. Podle znalkyně z oboru kriminalistické genetiky Lenky Dolanské se našly pouze stopy obžalované a jejího syna. Také na těle obžalované neobjevili lékaři žádné známky cizího násilí.

„V podobných případech není obvyklé, aby matka vyhodila nejprve dítě ve snaze potrestat otce nebo řešit svou krizi. Obvykle skočí zároveň s ním,“ míní Šnorek.

Vyslechli příbuzné, známé i spoustu svědků

Soud za tři dny vyslechl množství svědků, mimo jiné i příbuzných a známých dvojice. Jinak popisoval vztah otec dítěte, odlišně blízcí obžalované.

Žena vystudovala dvě vysoké školy a na Jihočeské univerzitě si dodělávala doktorát. Pracovala na částečný úvazek na Akademii a současně se starala o kozí farmu. Podle obchodního rejstříku je od letošního ledna jednatelkou společnosti na Brněnsku, jež se zabývá těmito zvířaty.

„Měla na starosti veškeré finance. Studovala, pečovala o kozí farmu a ještě brigádně pracovala v baru. Byla vyčerpaná. Její partner nikde nepracoval a bral od ní peníze na zábavu. Vedl bohémský život,“ vypověděl na policii spolužák obžalované.

O poměrech v rodině vypovídali také rodiče ženy. Podle nich se oba partneři po porodu syna dohodli, že muž bude doma na mateřské a existenční záležitosti bude řešit jeho družka.

Nejprve bydleli v zahradní chatce, pak v penzionu mužových rodičů. Protože vztahy mezi obžalovanou a matkou jejího partnera nebyly dobré, začali si hledat vlastní podnájem. Naposledy žili na českobudějovickém sídlišti Šumava. Domácnost ale obžalovaná po měsíci opustila.

„Její partner byl žárlivý a neustále ji pronásledoval. Bála se ho. Svěřila se mi, že se ji v opilosti několikrát pokusil znásilnit. Odstěhovala se proto na vysokoškolskou kolej, ale tam mít dítě nemohla. Začala si tedy hledat vlastní podnájem, aby ho mohla mít u sebe. Dítě občas navštěvovala,“ popsal známý obžalované.

V kritický den zůstala žena sama s dítětem v pokoji

Poslední návštěva se odehrála právě 6. listopadu 2018, kdy žena zůstala v bytě se synem do rána v jeho pokojíku.

Také partner obžalované pochází z rodiny, jež se věnuje chovatelství hospodářských zvířat. Podle některých svědků inklinuje spíš k zájmům jako občasné moderování ve studentském rádiu nebo hledání paranormálních jevů, třeba v lese Bor za českobudějovickým sídlištěm Máj. V archivech rádia jsou dosud jeho reportáže, mimo jiné i od takzvaného stromu oběšenců.

Soud pokračuje dnes výslechem dalšího z policistů, kteří u tragédie zasahovali. V pátek jsou na programu závěrečné řeči. Podle informací MF DNES však rozsudek s největší pravděpodobností tento týden nepadne.