Vodní záchranáři na Lipně vyjížděli i k rybáři s amputovaným prstem

  12:08
Vodní záchranáři na Lipenské přehradě mají za sebou turisticky rušné léto, a tak měli hodně práce. V době letních prázdnin zasahovali osmdesátkrát. Takový počet nepamatují minimálně za posledních deset let. V meziročním srovnání je to nárůst o dvacet procent. Několikrát šlo o život, nikdo se však neutopil.

Vodní záchranáři na Lipně měli letos v létě 80 zásahů. | foto: David Peltán, MAFRA

„Velkou výhodou letošního léta bylo, že se tak často náhle neměnilo počasí. To je pro Lipno typické a při tom dochází k převržení lodí nebo jejich potopení a přímému ohrožení života,“ upozorňuje Milan Bukáček, šéf Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov. Dodává, že ve dvanácti případech zachraňovali život, a vždy úspěšně.

Tolik práce měli vodní záchranáři především kvůli turistům, kteří zaplňovali kapacity místních hotelů ještě více než v předchozích letech. Příliš se však nelišily důvody k výjezdům. Na pomoc vyráželi hlavně rybářům, kteří nabrali vodu do lodi.

Jednoho z nich zachraňovali, když si amputoval prst. U něj byl zásah náročný. Kvůli malé hloubce a překážkám pod vodou se k němu záchranáři nemohli dostat na člunu. Proto k němu vyjeli na paddleboardu, až pak ho ošetřili a předali zdravotníkům.

Jednotka také ukotvila takzvaný bludný ostrov z rašeliny odpoutané od břehu. „Na Lipně se to občas stává. Ten letošní měl rozměry pět na osm metrů,“ pokračuje Bukáček.

Nárůst zaznamenali i přesto, že se letos neuskutečnil Krumlovský vodácký maraton ani Triatlon Horní Planá. Na těchto akcích nebyly zásahy výjimkou. Starosti jednotce působili také neukáznění plavci, kteří se koupali v přístavištích a kotvištích, i někteří kormidelníci plachetnic a dalších plavidel.

Od konce června do začátku září byla českokrumlovská vodní záchranná služba v pohotovosti 24 hodin denně, vždy musejí být v akci alespoň tři lidé. Celkem se při službách střídalo třicet členů jednotky. Jsou to dobrovolníci, často aktivní i bývalí vojáci, policisté, zdravotníci nebo lékaři sloužící při dovolené bez nároku na honorář.

„Pomáhají také studenti Jihočeské univerzity oboru záchranář i členové oddílu mládeže, z nichž vychováváme své nástupce,“ dodává Bukáček.

Autor: