Vlci založili na Šumavě druhou smečku, šelmy zaznamenávají fotopasti

  9:12
Dříve vyhubení vlci se dále množí na území národních parků Šumava a Bavorský les. Výzkum nyní ukázal, že v příhraničí přibyla další smečka této psovité šelmy, nyní jsou tak dvě. Odborníkům ve sledování pomáhají fotopasti a rozbory genetických vzorků. Vlci se do pohoří vracejí od roku 2015.

Fotopast zachytila vlčata koncem července. | foto: Správa NP Šumava

„Jedna vlčí rodina využívá hlavně lesy mezi Finsterau a Srní,“ vysvětluje ředitel Národního parku Bavorský les Franz Leibl.

Šéf Správy NP Šumava dodává, že druhá smečka se nyní ukazuje mezi přehradou Frauenau a Železnou Rudou.

První mláďata se v oblasti narodila již v roce 2017. Nynější založení smečky je další důležitou fází v populačním vývoji vlka na Šumavě.

V oblasti Srní zaznamenali zoologové kojící vlčici. „To znamená, že mléčné žlázy samice jsou plné, což je jasná známka potomstva, těší profesora Marca Heuricha, koordinátora monitoringu vlků v NP Bavorský les.

Potvrzuje to i jeho protějšek ze Šumavy Jan Mokrý. „Další fotopast v oblasti zaznamenala čtyři vlčata,“ tvrdí výzkumník.

Vlci se tedy zdržují převážně v západní části Šumavy, přecházejí tedy i do Bavorského lesa. Právě v tamních lokalitách je od minulé zimy zaznamenávají kamery na sledování divoké zvěře.

Kromě záznamů z fotopastí zkoumají odborníci i genetické vzorky. Ty jim v poslední době napovídaly, že kromě dvou dospělých zvířat se v okolí pohybuje i vlčí mládě.

Do minulého týdne však správci parku vytvoření smečky jen předpovídali. Předpoklady potvrdily až závěry skupiny vědců z České zemědělské univerzity a dalších odborníků z obou stran národního parku.

„Pomocí stopování speciálně cvičeným psem a následnou stimulací vytím se podařilo prokázat přítomnost mláďat ve dvou vzdálených místech, což potvrdilo reprodukci a výskyt nejen původní, ale i další nové smečky. Na předchozí akustickou stimulaci vlci v obou oblastech jejich výskytu reagovali vytím, přičemž se dalo rozlišit, že v obou smečkách jsou přítomna i letošní mláďata,“ vysvětluje Aleš Vorel, vedoucí vědecké skupiny.

Správa NP má nyní poznatky o vlkovi či vlcích i v jižní části Šumavy. Výskyt smečky se ale dosud nepotvrdil.

Autor: