Velikonoční zelené pivo je k mání i čepované, barvu mu dávají kopřivy

  17:22
Někoho ta barva trochu odrazuje, jiný se naopak nemůže dočkat, až se jako každý rok přiblíží Velikonoce a k mání bude zelené pivo. I letos ho na Zelený čtvrtek uvařilo hned několik jihočeských pivovarů.

Ve strakonickém pivovaru Dudák uvařili velikonoční zelené pivo. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Na Velikonoce se nachystali i ve strakonickém pivovaru Dudák, který poprvé zvolil třetinkové čiré lahve.

„Jinak už ho ale vaříme asi sedmým rokem, tak je z toho tradice. Zájem je letos opravdu velký, připravili jsme asi 160 hektolitrů. Samozřejmě máme i sudové. Postup zůstává stejný, základem je klasický ležák,“ vysvětlil sládek Dudáka Vlastimil Matej. 

Barvu a jemné dochucení pak dodává extrakt z kopřivového čaje a přírodní aroma a barvivo.

Kromě pivovarské prodejny přímo ve Strakonicích si mohou čepované velikonoční dopřát i zákazníci restaurace v Pětidomí v českobudějovickém Suchém Vrbném. Na místě ho vypít nemohou, ale odnesou si ho domů v PET lahvi.

Do přípravy zeleného piva se pustili i v pivovaru Glokner ve Svachově Lhotce na Českokrumlovsku, který rovněž uvařil speciální ležák. 

A také pivovar Český Krumlov udělal limitovanou várku jedenáctistupňového. K mání je v sudech a pro domácnosti v pětilitrových party soudcích.

A další velikonoční značky jsou ve specializovaných obchodech třeba v krajském městě. 

Zájemci si mohou koupit třeba Zelený ležák Bééran 11° od Antoše, Zelený ležák 13°, Zelený ležák Session IPA 13°, oba z Nomáda, nezahálel ani Zichovec, který má pivo s názvem Hody Hody speciál 13°, a přidal se i Hulvát z Truskovic nedaleko Vodňan, který uvařil Velikonoční RED 12°. Všechny jsou k dostání většinou v 1,5litrové PET lahvi.

Autor: