V Českých Budějovicích nedaleko řeky Vltavy rozkvetla na louce láska

  17:14
Letos v dubnu to vypadalo, jako když někdo do trávníku na louce nedaleko všesportovní haly v Českých Budějovicích vypálil nápis LÁSKA. Zmizela totiž tráva a na místě zůstala jen holá zem ve tvaru pěti velkých písmen. Byla to však součást festivalu Umění ve městě.

Láska je součástí festivalu Umění ve městě. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Trávník na jaře nikdo nevypaloval, to jen výtvarnice Dominika Kunzová začala pracovat na jednom z děl, které je součástí letošního ročníku Umění ve městě. 

Do země zasela luční květiny a pak bylo nutné, aby byla trpělivá a o prostor dobře pečovala. Výsledek se dostavil teď v létě a obdivují ho stovky obyvatel. „Je to podle mě nejkrásnější věc za několik posledních let, která se při Umění ve městě takhle podařila. Nadchlo mě to,“ hodnotila při procházce Tereza Marková z Budějovic. 

Nejlepší výhled na nápis LÁSKA je z lávky, která vede směrem ke Kauflandu a do Stromovky. „Setí a následná údržba včetně zalévání a kosení trávy okolo květů bylo zcela v režii výtvarnice Dominiky Kunzové, která s tímto netradičním nápadem přišla,“ doplnil náměstek primátora Ivo Moravec.

Umění ve městě pokračuje 13. ročníkem až do konce září. V okolí řek Malše a Vltavy a dalších vodních ploch ve městě se lidé setkávají s díly moderních umělců. 

Hlavním tématem se letos stala voda. Přirozenou spojnicí všech míst, kde se festival bude odehrávat, je řeka Vltava, kde se objeví sochy, instalace a umělecké intervence odkazující na životodárnou tekutinu.

„Voda, respektive její vzrůstající nedostatek je dnes jedním z hlavních společenských témat vůbec a setkáváme se s ním doslova každý den. Proto chceme ukázat, jakým způsobem ho české umění reflektuje, od hravosti po intervence s ekologickým přesahem,” komentoval výběr tématu Michal Trpák, iniciátor výstavy a spolukurátor a dodal, že v minulosti měly největší úspěch často realizace, které právě nějak s vodou souvisely.

Autor: