iDNES.cz

Turistů na jihu Čech loni přibylo, letošní čísla může ohrozit koronavirus

  15:42
Počty turistů v Jihočeském kraji pomáhali v roce 2019 navyšovat Češi. Cizinců naopak ubylo, dominovali mezi nimi návštěvníci z Číny. Kvůli koronaviru teď ubytovatelé cítí výpadek. Způsobit může milionové ztráty.

Někteří asijští turisté si při prohlídce Českého Krumlova chrání obličej rouškou. (17. října 2019) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jakmile se v Českém Krumlově blíží poledne, objevují se v ulicích skupinky turistů z Asie. Opustí hotel, projdou město a poté míří za dalším cílem. Právě oni jsou pro cestovní ruch v Jihočeském kraji jednou z nejdůležitějších skupin.

„Návštěvníci z Asie tvořili v roce 2019 polovinu ze všech zahraničních hostů v jihočeských hromadných ubytovacích zařízeních. Mezi nimi potvrdili své prvenství hosté z Číny, jejich počet se meziročně zvýšil o procento na 156 tisíc,“ potvrzuje Irena Kovárnová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Budějovicích. Ten zveřejnil údaje k loňské návštěvnosti regionu podle počtu turistů v hotelech a dalších podobných zařízeních.

V nich se ubytovalo v součtu bezmála 1,8 milionu hostů, meziročně o 61 tisíc víc. Návštěvníků ze zahraničí však ubylo.

„Rozhodující vliv na to měl úbytek Jihokorejců a zkrácení doby pobytu Nizozemců,“ vysvětluje Kovárnová. Mezi cizinci skončili za Číňany na druhém místě Němci, jichž statistici spočítali 90 tisíc. Třetí jsou Tchajwanci, čtvrtí Rakušané a pátí Jihokorejci. Čísla se zvedla díky Čechům. Těch meziročně přibylo 68 tisíc.

„Naším cílem je co nejpestřejší návštěvnická základna. Musíme mít turisty z více zemí, kdyby odněkud lidé přestali jezdit. To se teď ukazuje na Číně. Pořád mám v hlavě Karlovy Vary, kde doplatili na situaci v Rusku, což způsobilo nižší počet těchto návštěvníků,“ upozorňuje Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR).

Rok 2019: Turisté na jihu Čech

Češi - 1,2 milionu
Číňané - 156 tisíc
Němci - 90 tisíc
Tchajwanci - 62 tisíc
Rakušané - 44 tisíc
Jihokorejci - 39 tisíc
Slováci - 35 tisíc
Nizozemci - 21 tisíc
Američané (USA) - 17 tisíc
Poláci - 16 tisíc

Pozn.: Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních podle statistiky ČSÚ

Přeje si, aby se turisté ubytovávali na delší dobu. V průměru za loňský rok připadá na hosta 2,5 přenocování. Průměrný český turista přespal třikrát, cizinec o téměř polovinu kratší dobu. Čísla se meziročně nemění.

„Bohužel jsou celosvětovým trendem kratší dovolené. Snažíme se víc představovat služby v regionu. Turisté musí vědět, že je tady co dělat. To si uvědomili i v Krumlově, kde se je snaží udržet déle. Spojili se s okolními obcemi a rozvíjejí společné aktivity,“ líčí Polášek.

Potěšilo ho, že se počet turistů meziročně opět navýšil. „Pořád čekám, kdy se to zastaví, ale zatím se tak nestalo. Těší mě, že roste domácí cestovní ruch,“ říká Polášek.

Jihočeský kraj byl v počtu ubytovaných hostů loni třetí za Prahou a Jihomoravským krajem. Podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta pomáhá regionu značka.

„Je to tradiční a osvědčená destinace. Když řeknete Moravskoslezský či Pardubický kraj, neumíte si představit nic konkrétního. U jižních Čech víte, kam jedete. Region má hrady a zámky včetně těch světových, láká na Šumavu, Novohradské hory, rybníky na Třeboňsku a fenoménem je Vltava. V Česku je kraj z pohledu této nabídky unikátní,“ domnívá se Herget.

Jak s čísly za rok 2020 zahýbe koronavirus?

Podle něj je těžké předpovídat, jak s čísly zahýbe koronavirus. Kvůli němu počet turistů z Asie a hlavně Číny podle všeho poklesne. Zatím není jasné, v jaké míře.

„Záleží, jak se podaří epidemii zvládnout. Nechci spekulovat, ale věřím, že ten výkyv pomohou dorovnat turisté z Německa, Rakouska a dalších okolních zemí,“ uvádí Herget.

Na výpadek reaguje i JCCR. Spočítala, že z pohledu příjmů z turismu by mohlo v kraji kvůli tomu chybět 15 až 20 milionů korun. „Řešíme, jak to nahradit třeba přes turisty z jiných zemí,“ říká Polášek.

Situaci ilustruje nižší počet návštěvníků hradu a zámku v Krumlově. Loni jich tam za prvních deset únorových dnů dorazilo téměř pět tisíc, letos přišlo za stejné období 3 100 turistů.

„Je to velký pokles. Týká se především lidí z Asie. Ti, kteří byli v lednu na cestě, ještě dojeli své zájezdy. Teď už ale dopady cítíme,“ potvrzuje kastelán Pavel Slavko.

Loni tam počet turistů snižovali, protože kapacity nestačily. „Stav byl dramatický, museli jsme to řešit. Proto jsme mimo jiné nasadili sčítací kamery. Nakonec jsme částečně navýšili cenu, prodloužili intervaly prohlídek, rozprostřeli je po areálu a změnili počet lidí ve skupinách,“ dodává Slavko.

Autor:
zpět na článek