Zahraniční turisté znovu míří na jih Čech, v létě jich přijel dvojnásobek

  11:58
Turisté ze zahraničí se vracejí do jižních Čech. V kraji stoupl počet zahraničních hostů na 300 tisíc návštěvníků, oproti stejnému období loňského roku dvojnásobně. Největší zájem o jihočeský region mají Němci, překvapil nebývale vysoký počet turistů z Polska.

Podle výsledků ankety nejčastěji chodí lidé na náměstí kvůli jídlu, drinkům nebo za kulturou. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Návrat turistů ze zahraničí potvrzují údaje Českého statistického úřadu za měsíce červenec, srpen a září tohoto roku. Z dat vyplývá, že Jihočeský kraj v létě navštívilo celkem 2,3 milionu lidí, 300 tisíc z nich přijelo z ciziny. To je 13 procent z celkového počtu.

„Výpadek turistů z Asie a Ruska je evidentní. Nicméně čísla potvrzují, že zájem ze zahraničí o region roste,“ řekl náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř (KDU-ČSL), jenž má cestovní ruch na starosti.

Zahraniční klientele dominují hosté z Německa, jichž v létě do jižních Čech přijelo téměř 40 tisíc. Dále přicestovalo 16 tisíc návštěvníků ze Slovenska a Rakouska. Nečekaný zájem o region projevili Poláci, kteří s 9 tisíci lidmi poprvé statisticky překonali holandské turisty. Těch v letošním třetím čtvrtletí dorazilo 7 tisíc.

Hoteliéři měli úspěšné léto

Výsledek letní sezony si pochvalují také jihočeští hoteliéři. Čísla z období před covidem se však nevrátila.

„Sezona se nám vydařila. O prázdninách tu hosté trávili dvě až čtyři noci, především o prodloužených víkendech. Přes léto míváme také hodně rakouských a německých skupin. Němci ale letos zájezdy ve velkém stornovali,“ sdělila vedoucí budějovického hotelu Budweis Adriana Valuchová. Dodala, že jednotlivci z Německa jezdili nadále, jen ne v organizovaných skupinách.

V Lipně nad Vltavou letos lidé nocovali spontánně, bez velkého plánování.

„Tento rok se nám stalo poprvé, že hosté nedělali rezervace v předstihu. Obvykle se pokoje objednávají na dva měsíce dopředu,“ popsal spolumajitel hotelu Admirál Martin Rolník. Doplnil, že se lidé navíc rozhodovali pro kratší, nejčastěji třídenní pobyty. Už tolik nezůstávali na týden nebo delší dobu.

Podobný trend a rezervace pokojů na poslední chvíli bude podle Rolníka přetrvávat i nadále. „Situace se jeví podobně jako v létě, moc pokojů na zimu zamluvených nemáme. Nějaké rezervace jsou dohodnuté na silvestrovský týden, tam máme už skoro plno,“ oznámil spolumajitel lipenského hotelu, jehož klientelu tvoří největší procento Čechů. V Admirálu dále nocují Němci a další cizinci.

Nadprůměrnou letní sezonu si pochvalují ve Třeboni. „Jezdili k nám převážně Češi, kteří hodně využívali delší pobyty – na týden a více. Poptávali také dvou až třídenní pobyty, což je klasika,“ řekla vedoucí třeboňských hotelů Svět a Regent Soňa Pražáková. Zatímco hotel Svět je momentálně uzavřený, v Regentu mají díky lázeňským klientům plně obsazeno do konce roku.

Zamluvené pokoje na advent hlásí také v Budweisu. „Rezervace na Vánoce a silvestra zatím všechny platí, víkendy máme plně obsazené,“ sdělila Valuchová, která na zimu počítá i s německými skupinami.

Na cizince zapůsobila i propagační kampaň

V jižních Čechách nocují nejčastěji lidé ze všech krajů mimo Prahu. I tak se Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) snažila zájem přijíždějících návštěvníků podpořit propagační kampaní.

„Už od jara jsme předpokládali, že v prvních letních týdnech nastane útok na přímořské destinace. Kampaně jsme kromě domácí nabídky směřovali také hlavně do sousedních států,“ naznačil ředitel JCCR Petr Soukup. Potěšil ho zejména zájem od polských turistů, u nichž zřejmě zafungovala květnová kampaň.

Na dovolenou do jižních Čech podle hejtmana kraje Martina Kuby (ODS) přijíždějí zejména rodiny s dětmi, jimž region nabízí kromě známých památek rovněž řadu možností pro pěší a cykloturistiku.

„Chceme se stát jihočeskou Skandinávií. Snažíme se proto o postupné zkvalitnění nabídky pro karavanisty,“ uvedl jihočeský hejtman. Myslí si, že kromě adrenalinových zážitků, památek či wellnessových pobytu lidé navštěvují jih Čech i pro příhodné životní prostředí.

Autor: