Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

  6:10
Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou korunami stromů a zvěčnit se s Lipnem a Šumavou v zádech. V druhém dílu selfie tipů vytipovala redakce iDNES.cz několik míst v Jihočeském kraji.

Umění ve městě láká turisty k focení selfie. | foto: Pavel Kortus, MF DNES

Baba

Ze skály Baba nedaleko od Hluboké jsou krásné výhledy na údolí Vltavy.

Nespočet selfie i klasických fotografií už vzniklo na vrchu Baba u Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Je to navíc výlet, který zvládnou i turisté, kteří nejsou až tolik zdatní. Vystoupat se tam dá z Hluboké po červené. Ta vede po proudu Vltavy mezi jejím levým břehem a hlubockou oborou. Na konci je potřeba pár stovek metrů vyšlapat lesem do kopce, prodrat se mezi stromy a vylézt na skalní ostroh. Odměnou je krásný výhled na údolí s řekou.

Trasa je dlouhá přibližně tři kilometry. Zajímavostí je, že ještě před několika lety znali toto místo hlavně místní, protože ho nebylo snadné najít. Potom se však Baba dostala na seznam instaplaces, tedy míst vhodných pro vytvoření krásné fotografie.

Ďáblova prdel

Skalní útvar Ďáblova prdel

Kdo se vydá na dovolenou, nebo jen výlet do České Kanady a rád se fotí u zajímavých míst, neměl by určitě vynechat skalní útvar známý jako Ďáblova prdel. Až skálu uvidíte na vlastní oči, tak nezvyklý název okamžitě pochopíte. Jako populární fotopoint toto místo doporučili i zástupci Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR).

Ideální trasou na výšlap je z Valtínova na Jindřichohradecku na rozhlednu, odsud na Ďáblovu prdel, pak kousek nazpět a podél rybníčků a potoka zpět do Valtínova. Celá tato trasa vede po pohodlných lesních cestách a není delší než asi pět kilometrů.

Umění ve městě

Umění ve městě a Skrýš na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Samostatnou kapitolou je tradiční festival Umění ve městě. Především v ulicích Českých Budějovic se vždy na začátku léta objeví zajímavá umělecká díla a některá z nich se velmi rychle stanou cílem turistů, kteří se u nich fotí. Letos to splňuje například takzvaná Skrýš na náměstí Přemysla Otakara II. Je to několik trámů připomínajících domek, když se uvnitř někdo vyfotí, získá zajímavou fotopamátku na návštěvu města, která bude odlišná od klasického focení před Samsonovou kašnou a podobně.

Populární je také dílo na Lannově třídě, kde obří sekera roztíná globus. Symbolizuje to, jak společnost rozdělují sociální sítě. Na kovovém topůrku jsou totiž dobře vidět znaky populárních sociálních sítí. Podrobnosti o festivalu jsou na webu umenivemeste.cz

Český Krumlov

Selfie z Českého Krumlova

Český Krumlov není třeba dlouze představovat. Podle zástupců JCCR jsou ideálními místy na selfie: Lazebnický most (s pohledem na zámek), Lávka u krumlovského mlýna (s pohledem na Plášťový most) a z Plášťového mostu (s výhledem na město).

Rozsáhlý areál krumlovského hradu a zámku je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem republiky. Jedna z nejvýznamnějších památek středoevropské oblasti zahrnuje přes čtyři desítky budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří.

Nejvyšším přístupným místem je ochoz zámecké věže, „nejvěžovatější ze všech věží“, jak psal Karel Čapek, nejnižším místem jsou Václavské sklepy, vybudované původně pro skladování potravin a vína.

Stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů nabízí unikátní výhled na Šumavu a Lipno.

Stezka korunami stromů Lipno baví návštěvníky už od léta roku 2012. Stala se tak první stezkou svého druhu v republice. Je dlouhá 675 metrů a lidé se dostanou do výšky 40 metrů. Odtud je nádherný výhled na Lipno a Šumavu.

Dobrodružnou a přesto bezpečnou cestu po lávce zajišťuje konstrukce z masivního klíženého dřeva a 75 dřevěných podpěrných sloupů. Dřevěné zábradlí a transparentní postranní síť jsou zárukou bezpečnosti a výhledu. Konstrukce se prolíná s okolní přírodou.

Stezka je bezbariérová a je přizpůsobena jízdě s kočárky i vozíčkářům. Je na vrcholu Kramolína u Lipna nad Vltavou.

Fotopoint Písek a Jindřichův Hradec

Fotopoint v Jindřichově Hradci

I samotná města lákají turisty na fotopointy. Fungují například v Jindřichově Hradci a také v Písku. „V Jindřichově Hradci je hodně využívaný, neboť panoramatem je Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, třetí největší památkový objekt (po Praze a Českém Krumlově),“ zmínila Marie Chadimová z JCCR.

Užij si umění v Písku, tak zní název nové okružní trasy, která návštěvníky provede historickým centrem. Kromě známých dominant představí také osobnosti spjaté s Pískem. Symbolizuje je trojice originálních laviček. Ty doplňují dvě nové instalace. Součástí jedné z nich je fotopoint, který má pomoci s propagací na sociálních sítích a nalákat do města nové turisty.

„Tip na vybudování fotopointu jsem dal asi před tři čtvrtě rokem, když jsem se vrátil z cest po místech, kde se tento nápad osvědčil. Lidé je opravdu hojně využívají a následným sdílením fotek na sociálních sítích pomáhají s propagací těchto destinací,“ vysvětlil letos na jaře záměr písecký místostarosta Josef Soumar.

Návrh na vytvoření fotopointu radnice konzultovala také s památkáři, kteří naznačili, kam by ho město mohlo umístit. Jako nejlepší ze tří navržených variant se ukázal travnatý plácek před kavárnou Mozart nedaleko Kamenného mostu. „Nabízí nejhezčí výhled na známý most, hrad i Sladovnu, a bude tak nejlepší vizitkou města,“ popsal Soumar.

Dívčí kámen

Dívčí Kámen

Dalším okouzlujícím místem jižních Čech je bezesporu zřícenina hradu Dívčí kámen na Českokrumlovsku. Je dobře přístupná, takže si tam selfie udělají i ti méně zdatní chodci. Od vlakové zastávky v Třísově, kde je i parkoviště, jsou to asi jen tři kilometry a ještě si lze vybrat trasu.

Dívčí kámen je v nadmořské výšce 470 metrů a stojí na skalnatém vrchu, který ze tří stran obtékají Křemžský potok u jeho soutoku s Vltavou, což místu ještě přidává na kráse.

Instagramová stezka Hluboká

Zámek v Hluboké nad Vltavou

Také v Hluboké nad Vltavou, která jinak nemá o turisty nouzi, lákají na instagramovou stezku, která funguje už několik let.

„Stezka vás zavede na ty nejzajímavější a nejhezčí místa v této oblasti. Chceme vám ukázat lokality, které nemusí být tak známé, ale přesto jsou krásné a stojí za to je zachytit fotoaparátem, nebo alespoň v rámci vzpomínek. Budeme rádi, pokud s námi budete sdílet vaše zážitky z objevování zajímavých míst označením #instahluboka,“ lákají na webu města.

Kuklov

Ruiny kláštera v Kuklově posloužily filmařům při natáčení Údolí včel.

Český Krumlov a okolí je turisty hojně navštěvovanou oblastí jižních Čech, a tak by se mohlo zdát, že není potřeba ji zdlouhavě představovat. Každý si vybaví krumlovský zámek, zříceniny podél řeky Malše nebo klášter ve Zlaté Koruně. Ale region ukrývá i méně známá místa, která také stojí za návštěvu. Nedaleko obce Brloh je vesnička Kuklov, ve které se nachází zřícenina gotického kláštera z konce 15. století. Ta se proslavila díky známému filmu Františka Vláčila Údolí včel.

Klášter tehdy ale prošel velkou proměnou. Několik měsíců před natáčením na jeho přestavbě pracovaly skupiny místních tesařů a pomocných dělníků, aby zříceninu proměnili ve středověkou tvrz.

Klášter tvoří jen torzo obvodových stěn s vysokými klenutými okny. Chybí mu i střecha a podlahu tvoří trávník. To z areálu činí místo s kouzelnou atmosférou, díky které je využívaný pro svatební obřady.

Mosty u Staré Hlíny

Záplavový most u Staré Hlíny na Třeboňsku

A k selfie rozhodně lákají i záplavové mosty u obce Stará Hlína na Třeboňsku. To je ideální pro cyklistiku, a tak se dá k mostům dobře dojet i na kolech. Stejně tak lze ale zaparkovat přímo ve Staré Hlíně a kousek se pak k místu projít pěšky.

V místě byl most už na konci 16. století, ty současné jsou z konce 18. století a běžné silniční dopravě sloužily až do roku 1988. Oba mosty je možné zahlédnout i z hlavní silnice vedoucí z Třeboně na Jindřichův Hradec, takže je lze velmi snadno najít a vyrazit tam udělat si fotku.

Stádlecký most

Stádlecký most také láká k focení.

A Jihočeská centrála cestovního ruchu jako fotopoint doporučuje také Stádlecký most. Ten se klene přes řeku Lužnici na Táborsku, kde stojí od roku 1975 pod městysem Stádlec a je posledním empírovým řetězovým mostem v Česku. Původně vedl přes Vltavu u Podolska, kde byl v letech 1848-1960. Je to národní technická památka.

Před třemi lety se dočkal větší rekonstrukce. K opravě využila Správa a údržba silnic Jihočeského kraje dubové trámy, které sehnala až v Chorvatsku. Most slouží také pro pěší. Rekonstrukce byla nutná zejména kvůli dřevokazným houbám a poškozené mostovce.

Autor: