iDNES.cz

Kvůli omikronu otevřeli na budějovickém výstavišti centrum PCR testování

  15:52
Na očekávaný nástup covidové varianty omikron se připravují všechny jihočeské krajské nemocnice. Ta českobudějovická navíc s hejtmanstvím vybudovala v krajském městě nové velkokapacitní centrum pro PCR testování, které obsadilo pavilon T2 na výstavišti. První registrovaní zájemci se přišli otestovat ve čtvrtek.

„Museli jsme reagovat na sílící vlnu omikronu, která se šíří až třikrát rychleji než varianta delta. Po zkušenostech z minulých měsíců se ukázalo, že lidé, kteří potřebovali rychle udělat PCR test, museli na něj čekat, protože kapacity byly nedostatečné,“ vysvětluje jihočeský hejtman Martin Kuba s tím, že testovací kapacita v kraji se v příštích dnech zvýší ze čtyř tisíc až na 12 tisíc odběrů denně.

Klíčové je podle něj udržet v provozu kritickou infrastrukturu. Pomoci by v tom mělo i nové a modernější zařízení testovacích laboratoří, díky nimž je možné rychleji vyhodnocovat výsledky.

„Pokud umíme v jedné laboratoři udělat 1 500 vzorků, musíme také umět s nimi pracovat. Nelze takové akce dělat na parkovišti v mobilní buňce. Musíme tedy vyřešit i logistiku, z toho důvodu jsme využili prostředí výstaviště,“ doplnil Kuba.

Nové testovací centrum využívá možnost stěru z nosohltanu i vyšetření vzorku z takzvaných plivacích testů. V pavilonu T2 je k dispozici celkem čtrnáct stanovišť.

„Provádět zde budeme dominantně odběry ze vzorků slin. Dneškem jsme také spustili nový rezervační systém, který nám umožňuje lépe pracovat s velkým množstvím zájemců,“ připomněl ve čtvrtek ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek.

Dále také apeluje na všechny zájemce o test, aby rezervační systém maximálně využívali. Nemocnice pak díky tomu může operativně pracovat s termíny a v případě potřeby je přidávat.

„Podobně jako v očkocentru je to velký provozní kolotoč a jsme samozřejmě připravení i na kritické situace. Ale budu moc rád, pokud nenastanou a nebudou se zde tvořit fronty,“ podotkl Šnorek.

Kromě hejtmanství a nemocnice se na provozu budou podílet také žáci budějovické Střední zdravotnické školy nebo jihočeští hasiči.

„Předpokládáme, že centrum bude v provozu maximálně dva měsíce podle toho, v jaké podobě přijde vlna omikronu. Vrchol očekáváme ke konci ledna a v průběhu února bychom mohli podle podmínek provoz postupně ukončovat. Kapacity jsou navýšené ve všech okresních městech, a to až do dvou tisíc testů denně,“ dodal Kuba.

zpět na článek