iDNES.cz

V Terčině údolí opravují shnilé mosty, lidé musejí náročnější trasou

  16:40
Návštěvníci Terčina údolí u Nových Hradů na Českobudějovicku si zvykají na omezení, která potrvají do konce roku. Agentura ochrany přírody a krajiny tam opraví celkem osm mostků, aby dál bezpečně sloužily turistům. Lidé tak nyní musejí jinudy nebo třeba přeskočit potok.

ilustrační snímek | foto: Petr Kubát

Opravy si vyžádal havarijní stav mostů. „Mostovky a dřevěná zábradlí jsou až třicet let staré a shnilé. Nejenže po mostcích přechází spousty lidí, po některých projíždějí vozy. K penzionům i těžší, například popeláři nebo zásobovací auta. Občas také minibusy s hosty,“ přibližuje důvody rekonstrukcí ředitel regionálního pracoviště agentury Jiří Bureš.

Fotogalerie

Pro přejezd mosty využívají i správci lesů s náklady dříví. Stavby tak v minulosti trpěly velkým náporem. Agentura ochrany přírody a krajiny je opravuje dlouhodobě.

„Opravy jsme dělali průběžně, ale byly jen provizorní. Vyměnili jsme pár shnilých trámů, další rok další, a takhle bychom to mohli dělat donekonečna. Proto jsme se rozhodli pro kompletní rekonstrukci najednou,“ pokračuje Bureš.

V současné době správci dokončují čtyři mostky. „Protože je potřeba vše stihnout do konce roku, nemohli jsme se vyhnout turistické sezoně. Začali jsme třeba mostkem v zadní části údolí u hráze, která není tolik frekventovaná. Tuto první etapu dokončíme v průběhu září. Do přemostění na příjezdových cestách k penzionům se pustíme až v říjnu a listopadu, tedy po sezoně, aby tolik nevadilo blokování přejezdů pro auta,“ vysvětluje ředitel.

Správci se snaží ve všech případech vymezit, kudy přechod obejít. Třeba u takzvaného Modrého domu lze přejít po značené cestě. U Stropnického vodopádu, kde je ruch turistů vyšší, je vystavěna provizorní lávka z prken, nebo tam mohou zdatnější návštěvníci potok přeskočit.

„Není to tak komfortní a například pro lidi se sníženou pohyblivostí to je problém. Ale není jiná možnost než opravovat, aby v příštích letech byly vycházky bezpečné,“ podotýká Jiří Bureš.

Ruina je pro turisty nebezpečná

Úpravy financuje ministerstvo životního prostředí. Budou stát téměř pět milionů korun. Otázkou zůstává, jaký osud čeká zmíněný Modrý dům, který je jednou ze zastávek naučné stezky. Turisté se pohybují v jeho bezprostřední blízkosti, ruina se však rozpadá a může být pro kolemjdoucí nebezpečná. Problém je, že dům, který kdysi strhla povodeň, není v katastru nemovitostí.

„Ta stavba právně neexistuje. Dokud nebude v katastru, nemůžeme čerpat finance na její asanaci a rekonstrukci. Ale pracujeme na tom, nechali jsme dům zaměřit, a jakmile se podaří objekt do katastru zakreslit, můžeme pracovat na tom, aby nespadl,“ uzavírá regionální ředitel.

V příštích měsících správci pravděpodobně Modrý dům ohradí, aby k němu nikdo nemohl. Jednou z variant je dřevěná ohrada s cedulkami, aby oplocení nenarušovalo ráz lokality. Objekt se pokusí zajistit v dalších letech, hodně bude záležet také na finančních možnostech.

Autor:
zpět na článek