Za teplo domácnosti v Budějovicích zaplatí zhruba o tisícovku ročně více

  15:58
Zdražování tepla se nevyhne ani lidem, kteří jsou napojení na Teplárnu České Budějovice. Vedení společnosti v úterý oznámilo, že se od ledna 2022 zvýší cena o osm procent. Firma vytápí na 30 tisíc domácností a zásobuje 1 200 odběratelů a firem.

Českobudějovická teplárna vytápí přes 28 tisíc domácností. | foto: David Peltán, MAFRA

„Při průměrné roční spotřebě domácnosti 21 gigajoulů na vytápění a ohřev teplé vody tak budou nové náklady pro byt zvýšené přibližně o 80 korun měsíčně,“ uvedl Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva teplárny, jejímž jediným vlastníkem je město. Ročně to tak pro rodinu může dělat téměř o tisíc korun více.

Růst ceny podle zástupců firmy způsobuje situace na trzích související se současnou evropskou energetickou krizí. Nejvíce se na tom odráží skokové zdražování emisních povolenek a očekávaná inflace na úrovni šesti procent.

Pro srovnání, ještě před čtyřmi lety stála povolenka za vypuštění jedné tuny CO2 osm eur, současná cena atakuje 75 eur.

Teplárna už proto provedla a plánuje další kroky, které povedou k tomu, že bude vypouštět do ovzduší stále méně oxidu uhličitého.

Emisní povolenka tak bude mít na hospodaření menší a menší vliv. Firma se chystá vyrábět teplo a elektřinu rovněž z biomasy, ale třeba i spalováním komunálních odpadů v plánovaném zařízení ZEVO Vráto. A pomůže samozřejmě i dodávka pomocí horkovodu z temelínské elektrárny.

Autor: