Na Šumavě někdo kamenuje fotopasti, už jsou rozbité tři

  10:22
Správci Národního parku Šumava v poslední době zaznamenali tři případy kamenem rozbitých fotopastí. To jim kromě finančních škod komplikuje například práci při výzkumu. Fotopasti na Šumavě monitorují vlky, rysy, jeleny či losy.

Vandalové zničili fotopasti celkem na třech místech. | foto: Správa NP Šumava

„Fotografie z fotopastí dávají dohromady komplexní obraz pohybu těchto zvířat na velkém území - v případě rysa ostrovida dokonce ve třech státech,“ napsali správci ve vyjádření ke zničeným fotopastem.

„Kamenování fotopastí“ zaznamenali na třech místech. Jednu návštěvníci zničili na západě chráněné krajinné oblasti. Našel se i kámen, kterým přístroj někdo rozbil. Polovina fotopasti úplně chyběla, opodál ji následně našli policisté při pátrání po ztraceném seniorovi.

Druhou past někdo poničil mezi Kvildou a Borovými Lady. „Případ číslo tři se pak stal na Prášilsku. Někdo rozbil čidlo, objektiv a blesk,“ dodávají správci.

Sledování a zkoumání zvířat fotopastmi stojí podle nich spoustu lidské práce i peněz. Přístroje získávají důležité informace o tom, jak tato zvířata žijí, kde se pohybují, kolik jich na Šumavě žije a jak je lépe chránit.

„Pro vyhodnocení je ale nutné mít data ze všech rozmístěných fotopastí. Problém tak nastává, když někdo fotopast odcizí nebo ji takto schválně rozbije. Jednak to znamená finanční škodu, kterou musíme řešit s Policií ČR a není možné donekonečna nahrazovat jednu rozbitou fotopast za novou,“ zní ze správy parku.

Když kvůli tomu místa zůstanou nemonitorovaná, snižuje se kvalita informací při výzkumu. „Za druhé jsou nenávratně pryč data, která nikdo nedokáže nijak nahradit,“ komentuje Správa NP Šumava. Prosí návštěvníky, aby objevené fotopasti nedevastovali.

Autor: