Studentka se chystá na maturitu. Dál pomáhá v jindřichohradecké nemocnici

  9:00
Patří mezi nejmladší posily zdravotnického týmu nemocnice v Jindřichově Hradci. Studentka Renata Horníková pracuje jako dobrovolnice na interně. „Krmíme pacienty, myjeme je, steleme postele, děláme dezinfekci po celém oddělení,“ popisuje dívka z Jarošova nad Nežárkou.

Studentka při přípravách na maturitu stále pomáhá na interně v jindřichohradecké nemocnici. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kvůli zpřísněným hygienickým opatřením nosí plášť, gumové rukavice a roušku. Nezahalené má jen oči a vlasy stažené do krátkého copu. Po oddělení se pohybuje s jistotou člověka, který prostředí dobře zná a ví, co je zrovna nutné udělat.

„V hradecké nemocnici pracuji už od prvního ročníku. Dělala jsem na oddělení následné péče. Ale při letošní výjimečné situaci jsem si řekla, že půjdu tam, kde bude třeba. A tak jsem na interně,“ vypráví Renata Horníková.

V nemocnici má šest směn měsíčně, dělá denní dvanáctky od šesti ráno do osmnácti hodin. „Nejhorší je na tom vstávání v půl páté ráno. Musím se hodně přemlouvat, abych vylezla z postele. Potom už funguju bez problémů,“ říká studentka čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy v Českých Budějovicích.

Práce se nehodlá vzdát ani během finišující přípravy k maturitě, na niž se letos středoškoláci kvůli koronavirové epidemii připravují hlavně v domácím samostudiu.

„Když nám ze školy posílali úkoly, musela jsem je dělat den předem, abych je stihla včas odeslat. Totéž platí i o učení, prostě se musím učit předem. Ale dá se to zvládnout,“ líčí maturantka oboru zdravotnický asistent.

Chce pokračovat na vysokou

Po hodně dlouhém svatém týdnu, který letošním maturantům začal už v půlce března, se mohli vrátit do lavic na konzultace k blížícím se maturitním zkouškám.

A po měsících nejistoty se konečně dověděli i jejich harmonogram. „Je fajn, že už konečně víme i termíny maturit. Ta nejistota byla hodně dlouhá a komplikované je to i s termíny přijímaček na vysokou školu,“ uvažuje Renata Horníková.

Přesto přinesl celý netradiční maturitní maraton této budoucí zdravotní sestřičce aspoň jeden důvod k radosti. Kvůli časovému presu při odkládání zkoušek z dospělosti odpadly písemné práce společné části maturit. Pro Renatu konkrétně z češtiny a z němčiny.

„Oddechla jsem si, že slohovky nejsou, protože mě písemný projev nebaví,“ přiznává studentka, kterou čeká v příštích týdnech kromě maturity z češtiny a němčiny také maturita z ošetřovatelství a psychologie včetně praktické zkoušky.

„Nemyslím si, že mi praxe v nemocnici pomůže při praktické maturitě. Já v nemocnici nemůžu odebírat krev nebo cévkovat pacienta, což budeme před komisí na figurínách dělat. Ale na to nás zase připravují ve škole, takže bych to měla zvládnout,“ srovnává studentka, která si chce rozšířit znalosti na vysoké škole.

Přemýšlí o bakalářském studiu oboru všeobecná sestra na plzeňské Západočeské univerzitě nebo na brněnské Masarykově univerzitě. „Zatím se mi ozvali jen z Plzně, že budou mít přijímačky 14. července. Loni touto dobou už bych asi měla po maturitě a připravovala se na přijímačky na vysokou,“ dodává Horníková.

Ráda by dál stíhala praxi v jindřichohradecké nemocnici a konečně už zase vyběhla k zápasům s jarošovskými fotbalistkami.