Nový přístroj v písecké nemocnici pomůže při operaci štítné žlázy

  11:34
Po nuceném omezení kvůli pandemii covidu začíná písecká nemocnice opět s operacemi štítné žlázy. Pacientům nabídne lepší vybavení i pohodlí. Nemocnice získala nový diagnostický přístroj v hodnotě půl milionu korun a také otevřela zrekonstruované prostory.

Onemocnění štítné žlázy postihuje pět procent české populace, u žen středního a vyššího věku až 15 procent. Většinou se jedná zhoubné i nezhoubné nádory nebo záněty.

Při operaci lékaři nejčastěji odstraňují jeden či oba laloky. Mezi nejzávažnější komplikace patří zasažení zvratného nervu způsobující poranění hlasivek a změnu hlasu. 

„Od září je automatickou součástí operace v naší nemocnici monitorování zvratného nervu. Máme tak větší jistotu o jeho poloze,“ vysvětluje primářka chirurgie v písecké nemocnici Marta Horáková.

Pacientům navíc začaly sloužit zmodernizované prostory chirurgického oddělení v pavilonu CHI. Hospitalizace tak pro ně bude komfortnější. 

„K dispozici mají dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zázemím i nadstandardní pokoje,“ podotýká primářka Horáková.

Právě ona se v písecké nemocnici osobně věnuje operacím štítné žlázy. Své vzdělání a zkušenosti v tomto oboru získala ve Fakultní nemocnici Motol v Praze, kde mnoho let působil profesor Josef Dvořák, zakladatel přední české školy chirurgie štítné žlázy.