iDNES.cz

Statisíce škeblí z rybníku Mrhal jsou zachráněné, majiteli hrozí pokuta

  12:10
Dobrovolníci v uplynulém týdnu zachraňovali škeble z rybníku Mrhal u Českých Budějovic. Vzácné živočichy převáželi do jiných rybníků s vhodnými podmínkami. Více než 90 procent jich přežilo. Mrhal čeká rekonstrukce hráze a poprvé od roku 1961 se vypouští.

Při vypouštění oblíbeného rybníka Mrhal po téměř šedesáti letech se objevily velké kolonie vzácných škeblí. Dobrovolníci s plastovými kbelíky je v minulých dnech odnášeli ze břehů zpět do vody.

„Nejdříve se škeble z vyschlých břehů vracely zpátky do rybníku. Jak voda ustupovala, objevovaly se tisíce dalších škeblí, proto jsme se rozhodli zvířata převézt do jiného rybníka,“ uvedl Tomáš Bodnar z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Díky vlhkému počasí zachránili dobrovolníci více než 90 procent živočichů. Kdyby záchrana mlžů trvala o pár dní déle, mohla mít kvůli počasí úplně jiný výsledek. Přízemní mrazíky a teploty okolo nuly jsou pro škeble smrtelné.

„Záchranné práce dopadly dobře, všechny však překvapil počet škeblí v rybníku,“ uvedl majitel rybníka Martin Šťastný s tím, že ve čtvrtek přijel na místo sací bagr, aby začal s odbahněním. Následně čeká hráz rekonstrukce. Oprava musí být podle českobudějovického magistrátu hotova do konce letošního roku.

Až bude na jaře Mrhal opět napuštěný, bude tam majitel zachráněné škeble vracet, aby zdejší vzácná kolonie zůstala zachována.

„Vzhledem k tomu, že si majitel nevyjednal výjimku z ochranných podmínek před zahájením stavby, řeší inspekce životního prostředí možnost udělení pokuty za nedovolený zásah do přirozeného vývoje chráněných živočichů,“ podotkla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová.

Mezi živočichy našli zaměstnanci krajského odboru životního prostředí kromě škeble říční a silně ohrožené škeble rybničné i velevruba malířského.

Jak dobrovolníci zachraňovali škeble:

Autor:
zpět na článek