iDNES.cz

Lidé v Sedlici bojují peticí proti spalovně zvířat, bojí se zápachu

  9:06
Firma Animo Žatec plánuje v Sedlici na Strakonicku vystavět ve svém areálu s chovem prasat novou pec na uhynulá zvířata. Obyvatelé se bojí zápachu a sepsali petici. Výstavbu zařízení nyní povolil krajský úřad. Vedení města uzavře s firmou smlouvu, díky které dohlédne na rozsah spalování.

Na zápach z chovu prasat místní upozorňují už delší dobu. Proto nebyli rádi, když loni firma Animo Žatec oznámila, že chystá koupit pec a postavit spalovnu živočišných tkání.

Lidé se bojí dalšího zápachu i toho, že firma bude do Sedlice na Strakonicku dovážet uhynulá zvířata odjinud. Ta to však odmítá.

Společnost se snaží prosadit pec už podruhé. Svůj původní záměr stáhla, protože obyvatelé sepsali petici. 

„Občané byli proti a my za město jsme taky dali nesouhlasné stanovisko. Chtěli jsme průběžně vidět do toho, kolik se spálí a odkud pálený materiál bude,“ vysvětluje starosta Vladimír Klíma.

Po první vlně odporu a stažení záměru uspořádali představitelé firmy v kině prezentaci pro místní. V závěru roku pak své plány obnovili. A následovala další petice. 

„Lidé zkrátka mají strach, že spalovna bude cítit. Protože z prasečáku jde zápach od doby, co tu je,“ podotýká Klíma.

Zastupitelstvo obce však znovu nesouhlasné stanovisko nevydalo. Se společností vyjednalo podmínky provozu nové pece. Uzavřeli ústní dohodu, na stole je i smlouva. Díky ní budou moci zástupci města nahlížet, co a kolik se toho v areálu zpopelňuje.

„Navíc se zavázali k tomu, že budou spalovat jen zdejší uhynulá zvířata, nebudou je dovážet odjinud. Dohodu měli v rukou právníci, řešila se i pokuta při případném nedodržování podmínek,“ dodává starosta. Vedení farmy už smlouvu podepsalo, čeká se ještě na podpis ze strany města. K němu může dojít v nejbližších dnech.

Krajský úřad při řízení obdržel petici s 512 podpisy

Výstavba zařízení má nyní povolení i od krajského úřadu. „Řízení je již ukončené. Obdrželi jsme při něm petici s 512 podpisy,“ potvrzuje Jitka Kořínková z krajského odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví. Rozhodnutí padlo před Vánoci. Kořínková říká, že kvalitu ovzduší v obci spalování neovlivní a nepředstavuje zdravotní riziko pro obyvatele.

Autora dvou petic Zdeňka Balouška se MF DNES nepodařilo kontaktovat. Pro portál jcted.cz vyjádřil nedůvěru k tomu, že se na farmě bude pálit jen vlastní odpad.

Kromě zápachu se tak někteří místní bojí i toho, že sem společnost začne dovážet uhynulé vepře z dalších farem. Napovídat tomu má výkonnost pece. V prvním záměru totiž firma počítala se zařízením jistého typu, po obnovení však zařadila do plánů výkonnější, které umožňuje spálit zhruba 270 tun živočišných tkání ročně. 

Zdeněk Baloušek v petici upozorňuje na vlastní zkušenost v obci Brusy na Strakonicku, kde zápach vycházel z místní kafilérie. Nemá prý problém s vytvořením další petice, s níž by obešel i další obce v okolí.

Animo Žatec však podobná tvrzení odmítá. Výkonnější pec firma podle vyjádření nechce pořídit proto, aby spalovala více zvířat. 

„Důvodem je, že nám dodavatel technologie nabídl za příznivou cenu větší zařízení. Navíc tato větší pec má na rozdíl od původně zamýšlené verze horní plnění, což je z hlediska manipulace s těly zvířat praktičtější,“ komentuje situaci Karel Hanzelka, mluvčí koncernu Agrofert, pod nějž sedlická společnost spadá.

„Obyvatele provoz spalovny rušit nebude“

Kromě informační prezentace v kině pozvalo vedení firmy obyvatele na prohlídku areálu. Podle slov Hanzelky však možnosti nikdo nevyužil. Komplex se rozkládá severovýchodně od obce. Nejbližší zástavba je od místa vzdálená 720 a 900 metrů. „Obyvatele její provoz nijak nebude rušit a ani jej nezaznamenají. Spalování funguje bez zápachu,“ podotýká mluvčí Hanzelka.

Podobné chovy musí řešit likvidaci zvířat, která přirozeně uhynou. V Sedlicích to nyní funguje tak, že přijede vůz, který těla naloží a z areálu odveze do kafilerie. Na vlastní spalovny živočišných tkání firmy postupně přistupují, aby zabránily šíření nákaz z mrtvého dobytka. 

Na Strakonicku má Animo Žatec poslední reprodukční chov, který vlastní spalovnu ještě nepostavil. Společnost zároveň vylučuje další obavu místních, že by do obce svážela úhyny odjinud. 

„V takovém případě bychom byli sami proti sobě. Hrozilo by zavlečení nákaz, které by mohly ohrozit zvířata na farmě,“ říká Hanzelka.

Animo Žatec záměr zastavit nehodlá. Aktuálně pracuje na dokumentech pro stavební povolení. Začít stavět plánuje v dubnu nebo květnu, samotný provoz spalovny pak farma spustí na přelomu června a července 2020.

Autor:
zpět na článek