Spalovnu na okraji Budějovic čeká další řízení, lidé z okolí ji nechtějí

  16:00
Spalovnu odpadů ZEVO plánovanou v budějovické čtvrti Nové Vráto mohou znovu hodnotit instituce a veřejnost. Mimo jiné i vzhledem k množství námitek hlavně od veřejnosti rozhodl krajský úřad, že záměr projde celým řízením o vlivu na životní prostředí EIA, což otevírá možnosti i pro připomínky od obyvatel. Mohou tak učinit do 19. ledna.

V novém areálu se bude spalovat odpad. Komín teplárna zachová. | foto: archiv Teplárna České Budějovice

Záměr postavit na místě bývalé uhelné výtopny ZEVO (Zařízení pro energetické využití odpadů) s kapacitou 160 tisíc spalovaných tun odpadů ročně, kritizují zejména obyvatelé přilehlé obce Vráto.

Mají obavy, že jim areál zhorší životní prostředí hlukem, dopravou a emisemi. Projekt odmítli její zastupitelé. Proti tak velké spalovně vystupují také obyvatelé blízkého Rudolfova, kde je zastupuje spolek Náš domov.

Oponenti varují před kumulací negativních vlivů, protože lokalita je už dnes zatížená nejen dopravou, ale i dalšími průmyslovými provozy. „Záměr prochází celým řízením EIA, možnost připomínek využijeme,“ uvedl za spolek zastupitel Rudolfova Jaroslav Valevský.

Kritický je k projektu také místní spolek T.G.M. Nové Vráto, který se zabývá zlepšováním životního prostředí a kvality života včetně bydlení. Obává se, že do spalovny se bude svážet odpad nejen z Jihočeského kraje, aby se vytížila její kapacita.

Záměr Teplárny České Budějovice naopak podpořili českobudějovičtí i krajští zastupitelé. Podle ředitele teplárny Václava Krále bude zařízení využívat nejmodernější technologii a stavba na brownfieldu nezabere žádnou zemědělskou půdu. Dopravní obslužnost bude podle něj obstarávat hlavně blízká budoucí dálnice D3.

ZEVO má fungovat od roku 2028, tedy od doby, kdy se bude v celé zemi utlumovat skládkování odpadů. Kromě jejich likvidace bude vyrábět teplo a elektrickou energii.

Plánovaná spalovna má stát na východním okraji Českých Budějovic.

Plánovaná spalovna má stát na východním okraji Českých Budějovic.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.