iDNES.cz

Úředníky soudí kvůli povolení chovu ryb, podle žalobce zneužili pravomoc

  8:42
Povolením chovu ryb v nádrži ve Studené se zabývá Okresní soud v Jindřichově Hradci. Obžaloba viní dva úředníky z odboru životního prostředí dačické radnice ze zneužití pravomoci. „Trestní oznámení bylo podáno jako nátlak na úřední osobu,“ tvrdí jeden z nich.
Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle obžaloby úředníci po obci požadovali rozbor vzorků sedimentu, na což podle zákona neměli nárok.

Provozovatel nádrže Jiří Vrátil po nich u soudu požaduje náhradu škody 1,7 milionu korun. Obžalovaní se hájí tím, že nešlo o běžný rybník, ale o dřívější součást čističky. Chov ryb tam mezitím povolila jindřichohradecká radnice.

„Nechápu, proč jsme obžalovaní. Soudní líčení mi v tomto případě připadá absurdní. Proč bych poškozoval obec Studenou? Neměl jsem k tomu jediný důvod,“ uvedl před soudem obžalovaný vedoucí odboru životního prostředí dačické radnice Jiří Müller.

Vysvětlil, že takzvaný Mlýnský rybník byl až do roku 2013 sedimentační nádrží místní čistírny odpadních vod. Téměř 40 let se tam usazovaly odpady nejen z místních domácností, ale i velkých firem, jako je Masna Studená.

Podle Müllera šlo o výjimečný případ. Úřady v roce 2013 povolily jen snížený průtok vody, aby se sedimenty nevyplavovaly do Studenského potoka, který patří mezi nejzatíženější v kraji.

Loni radnice ve Studené požádala o povolení chovu ryb. Úředníci ale prý chtěli nejdřív mít jistotu, že usazeniny neobsahují těžké kovy a jiné toxické látky. „Pokud se tam chovají ryby, rýpají se v bahně a sedimenty uvolňují. Kapr je těžká ryba a může každý rok uvolnit až 30 centimetrů sedimentu,“ vysvětlil před soudem Müller.

Obžaloba a zmocněnec poškozeného ale argumentovali tím, že všechny odběry vody byly do té doby negativní. A odebírání vzorků sedimentu byla pro obec neúměrná finanční zátěž. Poukazovali také na osobní vazby mezi Vrátilem a Müllerem, který ve Studené žije.

Úředníci mu prý bránili v podnikání

„Nemohli jsme pana Vrátila poškodit, protože účastníkem řízení byla obec Studená, která o povolení požádala,“ hájil se Müller.

Podle druhého obžalovaného úředníka Stanislava Tobolky, který měl vyřízení povolení na starosti, se Vrátil cítil šikanován. Úředníci mu prý bránili v podnikání, ale kontrola údajně prokázala, že tam už dříve choval ryby načerno bez povolení. „Neměl jsem v úmyslu způsobit škodu a žádná škoda ani způsobena nebyla. Trestní oznámení bylo podáno jako nátlak na úřední osobu,“ prohlásil při líčení Tobolka.

Jeho postup zrušil odvolací správní orgán a rozhodnutí o povolení chovu ryb svěřil jindřichohradecké radnici. Dačické úředníky kvůli možné podjatosti z řízení vyloučil. Hradečtí úředníci letos v srpnu chov ryb v nádrži povolili a zvýšili i hranici maximálního průtoku vody.

Poškozený Jiří Vrátil k soudu ze zdravotních důvodů nedorazil. Hlavní líčení bylo odročeno.

Autor:
zpět na článek