Města na jihu Čech chystají výstavbu skateparků i pumptracků

  16:28
Jihočeské radnice v rozpočtech počítají s investicemi do sportovního vyžití pro děti a mládež. V Písku maminkám chybí hřiště pro nejmenší. Milevsko plánuje výstavbu pumptrackové dráhy, zatím ale hledá vhodnou lokalitu.

Jihočeská města plánují v roce 2022 investovat do skateparků a pumptrackových drah desítky milionů korun. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Když ve Strakonicích otevírali skatepark u plaveckého stadionu, byla to velká sláva. Jenže od té doby uplynulo už 19 let a zastaralý areál dnes nesplňuje potřebné normy. Vedení města se proto rozhodlo, že nechá vybudovat nový v lokalitě na Křemelce.

Hotový má být do konce července a s cenou 14 milionů korun se řadí k největším investicím letošního roku. Moderní sportoviště bude poskládané z prvků umožňujících plynulou jízdu nejen skejťákům a bikerům, ale třeba i nadšencům pro freestylové koloběžky a inline bruslařům.

„Překážky budou využitelné pro všechny sporty, ale některé se od sebe liší v detailech a určitých parametrech, čímž se stávají lépe funkční pro kolo nebo skateboard,“ popsala mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková.

I když budou úseky vzájemně propojené, jednotlivé sekce umožní samostatné využívání pro daný sport, aniž by se navzájem sportovci nějak omezovali nebo ohrožovali.

Na starší děti a dospělé cílí letos i Tábor. Nová pumptracková dráha pro cyklisty i skateboardisty vznikne vedle skateparku v rekreačně-sportovním areálu Komora na sídlišti Nad Lužnicí.

„Zakázku získala společnost Marosana Worxxx z Prahy, dráhu postaví do května. Vyjde na tři miliony korun,“ sdělil mluvčí města Luboš Dvořák.

V Milevsku řeší umístění dráhy

Stavbu chystá společnost Tělovýchovná zařízení města Tábor, jíž město svěřilo i další novinku. Tou je Hippo skatepark, který má stát u zimního stadionu.

„V současnosti připravuje projektovou dokumentaci a na jaře bude jasno o dalším postupu. Předběžný odhad nákladů na tuto akci je 2,5 milionu bez daně,“ dodal Dvořák.

Výstavbu pumptrackové dráhy zahrnuje i milevský rozpočet. Vzniknout má v areálu SPOS, který provozuje milevská sportoviště. Jenže plán města naráží na odpor některých zastupitelů.

„Myslím, že to není úplně vhodně zvolené místo, když vidím, jak se chová mládež na na současných rampách. Zůstává tam nepořádek. Možná bychom se mohli zamyslet nad jinou lokalitou,“ poznamenal na prosincovém zasedání zastupitelstva Pavel Koutník s tím, že stejný názor má i dozorčí rada SPOS.

Projekt naopak podporuje místostarosta Michal Horek. „Je tady hlavně mladší generace, která stojí o budování atrakcí pro volnočasové aktivity. Jsem přesvědčený, že tam nebudou jezdit lidé jen z Milevska, ale i ze širokého okolí. Město už má hotovou studii, součástí je i cenová nabídka 2,4 milionu korun. Stavět můžeme v létě,“ podotkl Horek. Zastupitelé o tom budou znovu jednat zřejmě už na prvním letošním zasedání.

Maminky potěší hřiště v parku

O rekonstrukci a vybudování hřiště pro děti, mládež i aktivní dospělé stojí i obyvatelé lokality Šobrova a Budovatelská v Písku. Po městě opakovaně v posledních letech požadovali oplocení tamního hřiště, rekonstrukci fotbalové branky, dodání koše na basketbal či výstavbu workoutového hřiště a posilovacích prvků.

„V okolních domech žije spousta mladých rodin s dětmi, které chtějí sportovní vyžití,“ shodli se místní.

Město ale ani letos jejich prosby nevyslyší. „Hřiště v této lokalitě je ve výhledu akcí, v tomto roce se na něj ale nedostane. Vzhledem k vysoké ceně nových herních prvků není možné rekonstruovat několik hřišť najednou. Musí se obnovovat postupně,“ potvrdila mluvčí Písku Petra Měšťanová.

Se stavem tamních hřišť nejsou spokojené ani maminky nejmenších dětí. „V Palackého sadech jedno úplně zmizelo, z druhého zbylo minimum prvků. Přitom v létě je právě park v centru příjemným místem, kde se dá relaxovat, koupit zmrzlina a podobně. A celkově v širším centru pěkná hřiště chybí,“ naznačila například třiatřicetiletá Lucie.

Podle mluvčí Měšťanové už má město objednané nové prvky, které hřiště v parku na jaře doplní. Letos má Písek na rekonstrukce, údržbu a opravy dětských hřišť vyčleněno 4,5 milionu korun.

„Největší akcí bude rekonstrukce a rozšíření Rákosníčkova hřiště v Lipové aleji. Město nechá také vyměnit prvky, které neprojdou roční odbornou technickou kontrolou,“ uvedla Mešťanová s tím, že v druhé polovině roku by se měl začít stavět také skatepark na Portyči.

Výstavbu workoutového hřiště za zhruba milion korun u Jiráskova nábřeží chystá město České Budějovice. Odbor správy veřejných statků má v rozpočtu připravenou částku 2,3 milionu korun na výstavbu nového dětského hřiště a obnovu a doplnění herních prvků na stávajících.

„Pro to nové máme vytipovanou lokalitu U Špačků. V současnosti prověřujeme, jestli je reálné hřiště v této části města postavit. Herními prvky bychom rádi osadili i zpevněnou plochu před ZŠ Máj II. Doplnění a obnovu prolézaček chystáme na všech hřištích,“ informoval náměstek primátora Ivo Moravec.

Loni v krajském městě přibylo na základě požadavku místní územní skupiny hřiště u Lišovského rybníka mezi sídlištěm Máj a Zavadilkou. K nově zprovozněným patří i jedno v Haklových Dvorech.