iDNES.cz

Rozpočet Budějovic bude kvůli koronakrizi chudší o stovky milionů

  9:08
Peníze, které za uplynulé roky zbyly v kase českobudějovické radnice, městu dlouho nezůstanou. Kvůli koronakrizi začíná jeho vedení sčítat ztráty v rozpočtu. Ty se mohou vyšplhat na více než 400 milionů korun.

Českobudějovická radnice | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Primátor Jiří Svoboda (ANO) kritizoval nedávné rozhodnutí poslanců, kteří odsouhlasili, že se bude takzvaný kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné vyplácet i z peněz obcí.

„Zasáhne nás to, očekáváme kvůli tomu propad o 85 milionů korun a ve hře jsou další desítky milionů. Těch ztrát, které nás čekají, bude totiž mnohem víc,“ uvedl primátor.

Některá čísla, jež ovlivní rozpočet krajského města, už radnice zná. Například propad financí ze sdílených daní by měl podle prognózy ministerstva financí činit 267 milionů korun.

„Další trhliny způsobí úbytek peněz za pokrytí nákladů na nákup ochranných pomůcek a dalších záležitostí kvůli pandemii koronaviru,“ popsal náměstek primátora Petr Holický (ANO) a dodal, že ztráty jsou i na straně hospodaření příspěvkových organizací napojených na městský rozpočet, jako jsou Jihočeské divadlo, školská, sociální a sportovní zařízení, Správa domů a další. Ty zatím činí 42 milionů.

„Odhadujeme, že letošní ztráta bude mezi 400 až 500 miliony korun. To je přibližně čtvrtina rozpočtu,“ vypočítal primátor.

Radnice se proto pustila do některých škrtů. V letošním objemu peněz na investice, což činí 677 milionů, zatím škrtla akce za 12 milionů. „Byly to věci, které snesly odklad, jako například rekonstrukce hřišť na sídlišti Máj. Hledáme i další cesty, kde ušetřit,“ ubezpečil Holický.

Bude mimořádné zastupitelstvo

Podle něj je pro město dobrá zpráva, že v loňském roce vznikl fond rezerv a rozvoje, kde je nyní 218 milionů. Pomoci má i přebytek hospodaření z minulých let v hodnotě 150 milionů. Ten se zatím do letošního rozpočtu nezapojil.

Rozpočet se nyní musí upravit, na čemž magistrát pracuje. Výslednou podobou se budou v pátek zabývat zastupitelé na mimořádném jednání, které vyvolala část opozice právě kvůli rozpočtu.

„Účastnil jsem se jednání, ke kterému nás přizvalo vedení města. Rada k tomu teď přistoupila tak, že informuje o předpokládaných propadech a připravila rozpočtové opatření, které má na ztráty reagovat. To projednáme na zastupitelstvu. Částečný posun a snaha ušetřit na výdajích tam tedy je. My se snažíme navrhovat pomoc občanům, které tato situace zasáhla nejvíc, ale necítíme vůli k diskusi,“ zhodnotil opoziční zastupitel Jan Hošek (Piráti).

Radnice nyní zjišťuje, kde by bylo možné ušetřit. I přesto ale nechce výrazně zasahovat do investic.

„Všechny letos plánované i započaté akce budou pokračovat, pokud nám to epidemiologická situace či jiné nepředvídatelné okolnosti dovolí. Mám na mysli například dokončení rekonstrukce celé Nerudovy ulice, investice do škol, dopravy i veřejných prostor,“ přidal náměstek Holický.

„Je důležité nezastavit tok peněz, a zároveň je nesmíme úplně rozhazovat,“ dodal náměstek primátora Ivo Moravec (OPB).

Autor:
zpět na článek