Rozhledna na Boubíně je zavřená, časem budou muset postavit novou

  8:42
Nejvýše položenou rozhlednu na české straně Šumavy navštíví ročně desítky tisíc turistů. Postupem času ji ale hodně poznamenalo počasí a také její stáří. Nyní tedy potřebuje neodkladnou rekonstrukci.

Rozhledna Boubín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Proto je Boubínská rozhledna od pondělí 6. června minimálně na tři týdny pro návštěvníky uzavřená.

Již v létě roku 2020 se turisté dočkali prvního, pro některé nemilého překvapení, když tam zpoplatnili vstup.

„I přesto, že nás veřejnost kritizovala, museli jsme to udělat. Věděli jsme, že do ní budeme muset investovat stovky tisíc. Naše obec má přitom rozpočet přibližně 2,5 milionu korun na rok. Z běžných prostředků je tedy nereálné, že bychom měli peníze na tuto opravu,“ vysvětluje Zbyněk Klose, starosta Kubovy Huti na Prachaticku, která rozhlednu spravuje.

První úpravy se stavba dočkala hned následující podzim. Díky ní se zpevnila základová část. V pondělí začala druhá fáze, při níž firma vymění další opotřebené kusy v nejvyšších partiích rozhledny včetně vyhlídkové plošiny.

„Vyměnit musíme 21 nosných prvků. K tomu budeme měnit i části podlahy. Na celou akci máme vypracovaný statický posudek, podle kterého víme, co budeme muset i v budoucnu dál opravovat,“ upřesňuje Klose.

Používají kladkostroj

Vrchol Boubína je v národní přírodní rezervaci. Proto firma nesmí na opravu používat žádné těžké stroje.

„Dřevo na vrchol přepravili koně. Musel se využít například i ruční kladkostroj a akunářadí. Už jen cesta sama o sobě je náročná. Navíc se jedná o výškové práce. Není to jednoduché,“ upozorňuje starosta. A klády jsou těžké, jedna podle něj váží 250 kilogramů.

Poprvé se rozhledna otevřela návštěvníkům v roce 2004.

„V dobré víře jsme ji postavili z rostlé smrkové kulatiny, ale ukázalo se, že právě v tom spočívá ten problém. Každý kus má nějaké trhliny a skrz ně se do dřeva dostane vlhkost, která pak spouští hnilobné procesy. Ty potom vedou k totální destrukci dřeva,“ uvědomuje si Klose.

Otevřou cestu k jezírku?

I přesto, že obec stavbu opravuje, uvědomuje si, že bude muset v budoucnu postavit novou. Připravuje proto projektovou dokumentaci.

„Když budu hodně optimistický, tak bychom mohli se stavbou začít za tři roky,“ doufá Klose.

Stále uzavřené jsou také turistické stezky okolo jádra Boubínského pralesa. Správa parku ale zastává názor, že přístupová cesta od hranice rezervace až k Boubínskému jezírku není tolik riziková.

„Minulý týden jsme měli jednání s Lesy ČR. Nyní tlačíme na to, aby bylo zpřístupněné alespoň jezírko. Přístupová cesta od Idiny pily je zásahové území. Kdyby se našla nebezpečná souše, je možné ji pokácet,“ komentuje mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Jestli zákaz vstupu bude trvat i nadále, bude jasné až začátkem července.