Konec improvizace. Gymnazisté mají chemickou laboratoř i nové učebny

  10:50
Osm měsíců trvala rozsáhlá oprava třeboňského gymnázia, které rozšířilo studijní prostory o jedno celé patro. Až donedávna nevyužívaná půda dostala za 32 milionů korun zcela novou podobu.

Gymnázium v Třeboni otevřelo na půdě nové učebny. | foto: David Peltán, MAFRA

Vedení školy rozsáhlou rekonstrukcí vyřešilo dlouhotrvající problém s nedostatkem místa.

„Předtím jsme neměli ani některé specializované učebny. Třeba angličtinu jsme museli vyučovat v učebně fyziky, ale teď máme rovnou tři nové jazykové místnosti. Konečně nebudeme muset improvizovat,“ říká ředitelka gymnázia Anna Kohoutová.

Učitelé dostali také několik nových kabinetů. Svou pracovnu nyní má i školní psycholožka.

„Dokonce jsme přestavbou konečně získali vlastní sklad, který jsme doposud neměli a citelně nám scházel. Díky celé akci konečně budeme moci vytáhnout řadu učeben z nedůstojného prostoru v suterénu,“ neskrývá radost Kohoutová.

Přípravy na opravu třeboňské školy trvaly bezmála pět let. V roce 2013 si ředitelka nechala vypracovat studii a tři roky trvalo, než škola získala dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Na financování půdní přestavby se nakonec podílel i kraj.

„Ministerstvo nám přikleplo téměř 22,5 milionu korun, zbytek doplatil kraj,“ popisuje Kohoutová.

Problémem bylo vysoutěžit firmu, která by se oprav ujala. To se podařilo až letos v lednu, kdy uspěla se svou nabídkou třeboňská společnost Vidox. S prací se začalo jen o dva měsíce později a vše se nakonec stihlo podle plánu.

Nejnáročnější částí oprav bylo zhotovení krovů, které si dokonce na krátký čas vyžádalo uzavření části gymnázia. „Modlili jsme se, aby nám vyšlo co nejlepší počasí, protože jsme byli zhruba měsíc úplně bez střechy. Samozřejmě, že nám také zapršelo, takže jsme tu pobíhali v pláštěnkách a chytali vodu, aby nám neponičila interiér,“ přibližuje Kohoutová.

Kromě nové půdy se budova dočkala také dalších úprav interiéru. Pro přístup do učeben bylo třeba vybudovat dvě nová schodiště a ve třídách bude mnohem více zeleně. Rostliny budou nově zdobit i terasu gymnázia, kde by v budoucnu měla vzniknout venkovní učebna.

Příští rok chtějí dodělat výtvarný ateliér

S novou podobou učeben v půdních prostorách jsou spokojení i studenti. Tento týden zde budou moci kantoři poprvé vyučovat.

„Už se moc těšíme, až se v nich budeme učit. Nejvíce se nám líbí pohodlné gaučíky, ty jsou bezvadné, a taky nová učebna chemie,“ líčí studentka kvinty Andrea Máchová.

Jednou z podmínek udělení dotací byla bezbariérovost budovy. To vyřešil výtah umístěný na boku domu. Gymnázium sice v tuto chvíli nemá žádného studenta upoutaného na vozíček, ale výtah by podle ředitelky mohl sloužit i ostatním návštěvníkům školy.

„Často pořádáme v naší aule přednášky, na které chodí starší lidé. Ti to jistě ocení. Jsme spádová škola, takže časem se u nás nějaký vozíčkář může objevit,“ říká. Kromě toho také vzniknou ve druhém patře bezbarierové toalety.

Vedení školy naplánovalo rozsáhlou rekonstrukci přesně na rok, kdy si připomíná 150 let od svého založení. To je také jeden z důvodů, proč se tolik s opravami chvátalo. „Od půlky září jsme měli dvoutýdenní maraton oslav, a proto jsme chtěli, aby nebyla celá budova pod lešením a plachtami. Hotová půda je nejkrásnější dárek, jaký gymnázium mohlo dostat,“ dodává Kohoutová.

Škola k výročí uspořádala ples a průvod městem, kterého se podle ředitelky zúčastnilo kolem dvou tisíc lidí. „Snažili jsme na oslavy svolat co nejvíc absolventů školy a přišel nás navštívit jeden pán, který u nás odmaturoval ještě za války. Na plese nám dokonce udělal předtančení, a to je mu už přes devadesát let,“ říká.

Rekonstrukcí půdy ale práce na škole zdaleka neskončily. Vedení plánuje na jaro rekultivaci školních pozemků a také chce udělat drenáž okolo budovy.

„Rádi bychom příští rok ještě dodělali výtvarný ateliér, který máme nyní v suterénu. Místo něho zde chceme zvětšit šatny,“ prozrazuje plány Kohoutová a zároveň si přeje, aby se jí podařilo posílit i učitelský kolektiv.