Přístřešky u Družby přece jen odstraní v létě. Část obyvatel je proti

  16:42
Po zhruba 45 letech od výstavby letos definitivně zmizí přístřešky na Pražské třídě u Družby v Českých Budějovicích. Na konci minulého týdne o tom rozhodli radní, kteří schválili vypsání veřejné zakázky na demolici. Hotovo by mělo být do konce léta, práce budou stát necelé dva miliony korun.

Přístřešky na Pražské třídě v Budějovicích půjdou k zemi. | foto: archiv Josefa a Marie Erhartových/ Jiřího a Věry Kuthanových, Petr Lundák,  MF DNES

„Nerozhodli jsme o tom za den. Je třeba říct, že dílo architektů Ladislava Konopky a Aloise Hlouška vzniklo v roce 1975. Od té doby se sice párkrát opravilo, ale zároveň zanedbávalo, a tak se stalo nebezpečím pro kolemjdoucí. Současný stav je nesrovnatelný s tím původním,“ okomentoval rozhodnutí náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice).

O bourání vedli odborníci i obyvatelé v posledních měsících velké debaty. Zapojili se do ní aktivně někteří architekti, přičemž část z nich sepsala petici za zachování stavby.

„Víme, že se sice nedochovala ve zcela původní podobě, ale náklady na záchranu a obnovu dochované části by jistě významně nezatížily městskou pokladnu,“ argumentovali mimo jiné autoři petice. Mezi nimi je třeba českobudějovický architekt Jaromír Srba.

Nyní je téměř jisté, že se svou žádostí neuspějí. „Předpokládané náklady demolice jsou ve výši 1,9 milionu korun. Pokud se nestane něco neočekávaného, mohlo by být hotovo do konce léta,“ oznámil náměstek primátora s tím, že se bourání dotkne pouze železné konstrukce.

Přilehlé budovy zůstanou. Vedení radnice zároveň přislíbilo, že se chce s architekty zabývat prostorem, odkud přístřešky zmizí.

Už v květnu pak vybraná firma odstranila obdobný přístřešek v ulici J. Opletala v centru sídliště Šumava, který v posledních letech rovněž chátral. I to vyvolalo mezi obyvateli diskusi.

„Z pohledu bezpečnosti je to určitě dobře. Nevěděli jsme, kdy to na někoho spadne,“ zhodnotila 45letá Dagmar Souhradová, která nedaleko odtud pracuje.

Autor: