Semafory na dvou „zebrách“ u IGY v Budějovicích mají zvýšit bezpečí chodců

  16:40
Bezpečnost na dvou rizikových přechodech v Českých Budějovicích se brzy zlepší. Nové světelné značení chtějí zástupci města poblíž IGY centra na křížení Pražské třídy s ulicemi Nerudova a Puklicova. Rozhodla o tom rada města.

„Komise již vybrala zhotovitele. Věříme, že se podaří tyto nebezpečné přechody opatřit semafory do konce roku,“ uvedl náměstek primátora Petr Holický. Náklady na akci nepřekročí 3,5 milionu korun.

Názory na nové světelné značení na přechodech jsou v Budějovicích rozdílné. Vedení města doufá, že se podaří vyjít vstříc všem.

„Chodci volají po větší bezpečnosti, někteří motoristé jsou ale proti a bojí se zpomalení dopravy. Proto budou přechody koordinované se světelnou křižovatkou na Pekárenské,“ vysvětlil náměstek.

Holický doplnil, že díky semaforům chodci nebudou volně vcházet do cesty, ale budou přecházet ve větších skupinách. Navíc mají být tyto semafory v souladu s těmi u IGY. Díky tomu má být provoz plynulý.

Na zabezpečení těchto přechodů dlouhodobě upozorňují i odborníci a policie, kteří je dokonce označují za nejnebezpečnější místo v celém kraji.

„Chodci na těchto přechodech musejí postupovat velice obezřetně. Překonávají totiž čtyři jízdní pruhy a nikdy nemají jistotu, že jim dají přednost všichni řidiči, kteří si chodce mnohdy přes vedlejší auto nemusejí ani pořádně všimnout,“ přiblížil policejní mluvčí Milan Bajcura.

Zabezpečení přechodů na Pražské však zřejmě nebude jediné. Dál se diskutuje o světelné signalizaci na přechodu U Trojice nebo nedaleko Mariánského náměstí u restaurace Perla, kde je ovšem řešení problému mnohem komplikovanější.

„Dopravní experti doporučují opatřit semafory celou křižovatku u Koldomu. Je to tam skutečně na pováženou a musí se o tom ještě jednat,“ přitakal Holický.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.