Prácheňské muzeum vystavuje středověké mince objevené v okolí Písku

  16:48
Jsou vzácné a pro odborníky představují cenný soubor informací. Teď si čtyři středověké mincovní poklady mohou prohlédnout i návštěvníci Prácheňského muzea v Písku. Právě okolí města je totiž v posledních letech na podobné objevy neobyčejně bohaté.

Prácheňské muzeum v Písku je otevřené denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Dospělí zaplatí za vstup 40 korun, děti, studenti a důchodci polovinu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Keramickou nádobu plnou mincí našli u obce Řeteč. Bylo v ní 1 341 stříbrných denárů, které nechali razit panovníci Spytihněv II. a Břetislav I.

Další poklad se podařilo objevit na hranici katastrů Písku a Oldřichova u samoty Kocourov.

„Různě v ornici rozptýlené mince svědčily o tom, že byly z původního místa uložení vytržené při zemědělských pracích. Jedná se o exempláře českých brakteátů krále Přemysla Otakara II. nebo Václava II. a především 54 rakouských a bavorských stříbrných feniků,“ popisuje ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek.

Mince z doby Přemysla Otakara II. našli archeologové rozptýlené na poli u Sepekova. „Objevili jich téměř 800, což je z pohledu celých Čech událost naprosto mimořádná,“ podotýká Prášek.

Poslední vystavovaný poklad se ukrýval v areálu zemědělského družstva v Kučeři. „Jednalo se o mince vytržené lžící bagru ze slepené hroudy, která – soudě podle jejího tvaru – původně spočívala v nádobě,“ říká Prášek.

Nálezy mincí z období pozdní fáze husitských válek jsou v širší oblasti kolem obce Kučeř poměrně častým jevem. „Větší či menší známe třeba z Hrejkovic, Zhoře, Vesce nebo Přeštěnic. Vedle pražských grošů Václava IV. či jeho otce Karla IV. se zde objevují různé zahraniční ražby,“ dodává Prášek.

Poklady z Kocourova a Sepekova představí muzeum veřejnosti poprvé. Unikátní nález z Řetče opustil muzejní trezor po čtyřech letech. Expozici doplní komentované prohlídky a návštěvníci si budou moci také sami vyzkoušet ražbu mincí.

Výstavu si mohou lidé prohlédnout až do 31. prosince v Malých výstavních síních muzea.