iDNES.cz

Prachatice žádají ombudsmana o radu, jak zaplatit péči o odebraná zvířata

  15:04
Prachatice loni v říjnu odebraly majiteli desítky zvířat, která choval v nevhodných podmínkách. Koně, psy, kočky a holuby radnice přestěhovala k náhradním chovatelům, ale za péči o ně platí zhruba 300 tisíc korun měsíčně. Nyní se obrátila na ombudsmana Stanislava Křečka se žádostí o pomoc se zajištěním peněz.

Kriminalisté podezírají majitele statku na Prachaticku z chovu zvířat ve špatných podmínkách. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Prachatičtí úředníci se zabývají rozsáhlým případem týrání zvířat. Loni v říjnu rozhodli o odebrání 26 koní, 15 psů, šesti koček a 112 holubů do předběžné náhradní péče.

Majitel je choval v nevhodných podmínkách na statku v osadě Obora patřící pod Hracholusky. Zvířatům chybělo krmení i voda.

Odebraná zvířata se dostala k náhradním chovatelům, ale město vyjde péče o ně řádově na 300 tisíc měsíčně. Část peněz získalo zpět z dotačního programu Státního zemědělského intervenčního fondu, ale dotace je omezená, vztahuje se jen na koně a skot.

Prachatice tak požádaly ombudsmana Stanislava Křečka, zda by se zajištěním financí pomohl. Ten se obrátil na ministerstvo zemědělství, aby zvážilo, zda by bylo možné upravit podmínky dotačního programu.

„Ministerstvo uvedlo, že v současnosti nemá možnost, jak městskému  úřadu peníze poskytnout. Zároveň ale upozornilo, že podle zákona na ochranu zvířat proti týrání není úřad ten, kdo by měl v konečném důsledku náklady náhradní péče hradit,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková.

Vynaložené náklady je povinen zaplatit ten, kdo zvířata týral. Městský úřad tak může tyto náklady vymáhat i exekučně. Město se také může pokusit projednat se současnými vlastníky, aby týraná zvířata převedli novým chovatelům.

„Z mých předchozích šetření jsou mi známé případy, kdy úřady o odebrání zvířat do náhradní péče nerozhodly nebo se zdráhaly rozhodnout právě kvůli tomu, že neměly zajištěny finanční prostředky na zaplacení služeb náhradních chovatelů,“ uvedl ombudsman Křeček a dodal, že proto oceňuje postup prachatické radnice. „Městský úřad rychle a účinně zamezil týrání zvířat,“ doplnil.

Ombudsman doporučil městskému úřadu, aby zvířata převedl z předběžné do klasické náhradní péče a následně, aby přikázal vlastníkům zaplatit náklady náhradní péče. Neuhradí-li vlastník tyto náklady do tří měsíců, je možné zvířata převést do majetku státu.

Město teď vyčkává, jak s případem naloží policie. „Ve hře je i možnost, že by se zvířata mohla opravdu stát majetkem státu. Ještě si ale o této možnosti zjišťujeme informace, jakým způsobem by se to dalo udělat. Věc neřešíme jako přestupek, musíme postupy v případu kombinovat s trestním řízením a je to pro nás nová a poměrně složitá věc,“ vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí prachatické radnice Marie Peřinková.

Situaci obcí, které musejí platit péči o odebraná zvířata, zlepšila od letošního února novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jakmile náklady na péči o zvířata odebraná jednomu chovateli přesáhnou 200 tisíc korun, další peníze na předběžnou náhradní péči už obcím proplácí ministerstvo zemědělství.

V Prachaticích ovšem zvířata chovateli odebrali loni říjnu, tedy ještě před účinností novely, a na peníze tak nemají nárok.

Autoři: ,
zpět na článek