Policista vynesl z hořící chaty nemohoucího muže bez nohou i jeho vozík

  13:16
Jihočeský policista Jan Beran zachránil v době svého volna muže z hořící chaty v obci u Českých Budějovic. Sám by se z ní nedostal, protože nemá nohy a je odkázaný na invalidní vozík.

V chatě, kde vypukl požár, bydleli dva muži. Jeden z nich byl odkázaný na invalidní vozík. | foto: Policie ČR

V pátek 16. dubna kolem osmé hodiny večer projížděl praporčík Jan Beran Litvínovicemi, když spatřil požár chatky. Protože slouží na obvodním oddělení policie v nedalekém Boršově nad Vltavou, věděl, kdo tam přebývá.

„Chatku se svolením jejího majitele dlouhodobě obývají dva muži bez domova. Jeden z nich je navíc odkázaný na pomoc druhých a invalidní vozík,“ popsala policejní mluvčí Lenka Krausová.

Beran vběhl do jedné z místností, kde na posteli u hořící zdi ležel vyděšený muž. Neměl jak se z chaty dostat, protože nemá dolní končetiny. Policista ho vzal na záda a vynesl.

Poté se vrátil, objekt prohledal a o požáru v druhé části obydlí informoval spolubydlícího, který z chaty utekl.

Nakonce se invalidnímu muži ještě vrátil pro vozík, do kterého ho bezpečně usadil a odvezl opodál. Při prohledávání chaty nalezl také plynovou bombu, kterou dostal ven.

Následně přijeli hasiči, kteří požár zlikvidovali.

„Podle slov nemocného muže mu policista zachránil život, jelikož sám se nemůže hýbat a pomáhá mu jeho spolubydlící, na kterého se v době požáru nemohl dovolat,“ prohlásila Krausová.

Policistu Berana za jeho čin ocenil i ředitel jihočeské policie Luděk Procházka.

„Mně je úplně jedno, jestli mám na sobě uniformu, nebo zrovna tričko a šortky. Pomáhat lidem je pro mě samozřejmé bez ohledu na to, jestli ve službě jsem, nebo ne,“ uvedl Beran.

Autor: