Jihočech vytvořil za noc web, který pomáhá žákům. Školy tam shání počítače

  15:36
Petr Smetana během jedné noci vytvořil internetový portál, kde se lidé dozvědí, komu mohou věnovat nebo půjčit notebook či tablet. Základní a střední školy z celé republiky tam inzerují a shánějí vybavení pro žáky, kteří doma potřebné zařízení nemají.

Petr Smetana vytvořil web darujnotebook.cz, díky kterému mohou základní a střední školy shánět vybavení pro své žáky. | foto: archiv Petra Smetany

V domácnostech po celém Česku leží počítače, na které se práší. Ty přitom mohou posloužit dětem, jež se v těchto týdnech učí z domova, ale chybí jim potřebné vybavení. Jihočech Petr Smetana se to rozhodl změnit.

Autor webu darujnotebook.cz je velitelem humanitární jednotky Českého červeného kříže v Českém Krumlově.

„Máme síť kontaktů napříč krajem, od kterých jsme získali informace o chybějícím vybavení ve školách. Nějaký čas jsem to nosil v hlavě a přemýšlel, jak to posunout. Nakonec jsem kontaktoval grafika a během noci jsem vyrobil a spustil internetový portál,“ popisuje 36letý Smetana.

Ten má k IT oboru blízko díky své profesi ve firmě, jež se věnuje právě hostingu.

Někde potřebují jeden notebook, jinde desítku

Pak už šlo vše rychle. „Na webu Jihočeského kraje jsme našli kontakty do škol. Ty jsme oslovili s tím, že mohou na nově vzniklém webu vyvěsit svou poptávku po počítačovém vybavení. Všechno je to velmi rychlé a jednoduché,“ líčí Smetana.

Vycházel z toho, že právě školy mají největší přehled o tom, kdo potřebuje pomoci. Díky tomu si mohou lidé vybrat, kam zařízení darují. „My jsme jen vytvořili místo, kde se mohou tyhle dvě strany potkat,“ říká skromně.

To se osvědčilo. Teď na stránkách shání vybavení zhruba 30 škol z kraje.

„V současné chvíli by mělo být k distanční výuce připojeno 568 žáků. Po zkušenostech z jara víme, že se nám jich nezapojilo asi pět procent, což je kolem třicet žáků. Chtěli bychom nyní připojit co nejvíce z nich. K tomu nám pomůže získání jakékoliv funkční techniky (notebooky, webkamery, headsety, tablety, mobilní telefony),“ vzkázal například Martin Hrych, ředitel milevské 1. ZŠ T. G. Masaryka.

Inzeráty se liší, někde je potřeba jeden notebook, jinde desítka. Většina ředitelek a ředitelů shání počítače či tablety pro děti, které doma potřebné vybavení nemají a nemohou se tak zapojit do výuky.

Projekt Petra Smetany, který žije na Českobudějovicku, se nakonec rozrostl do celostátního měřítka. Dnes slouží základním a středním školám po celé republice.

„Ideální je, když škola zapojení do projektu podpoří sdílením přes své kanály. Je jasné, že lidé raději věnují zařízení do míst, která znají. Na web jsme vložili i vzory darovací smlouvy a smlouvy o výpůjčce,“ uvádí Smetana.

Pomohlo už 80 zařízení

Zájem veřejnosti ho těší, i přestože řadě žáků stále chybí vybavení.

„Většinou je věnují jednotlivci, ale objevují se i firmy. Podobných iniciativ vzniklo samozřejmě více. My jsme se rozhodli, že děti, které počítače potřebují, nebudeme nijak rozdělovat,“ zmiňuje.

Lidé mohou jednoduše pomoci komukoliv na základě poptávky. Projekt zaštiťuje Český červený kříž. Doposud se díky darujnotebook. cz podařilo pokrýt potřebu 40 škol zhruba 80 zařízeními. Další na dárce čekají. Smetana si přeje, aby se maximu z nich podařilo pomoci. Už teď má ale z výsledku své práce a kolegů radost.

„Musím přiznat, že takovou kampaň jsem ještě nespouštěl. Byla to pro mě neprobádaná oblast a posbíral jsem spoustu zkušeností. Zjistil jsem, jak se dá pracovat s lidmi při tak mimořádné situaci. Viděl jsem, jaká vlna solidarity se strhne, když se něco takového stane. Díky tomu je možné naplnit potřeby těch, kterým můžeme pomoci,“ těší Smetanu.

Autor: