iDNES.cz

Pavilon Z na výstavišti má být po opravě hitem pro plesy i koncerty

  15:10
Už letos v létě skončí největší investice v areálu českobudějovického výstaviště za posledních 10 let. Je jí rekonstrukce pavilonu Z, který dostane za více než 135 milionů korun nový vnější plášť i multifunkční sál.

Na českobudějovickém výstavišti pokračují práce na rekonstrukci pavilonu Z. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Přípravu zásadní proměny, která pokračuje podle plánu, zkomplikovala povodeň z roku 2002. Tehdy totiž voda odnesla část dokumentace k minulosti této stavby.

„Navíc se podepsala i na samotném technickém stavu pavilonu, jak jsme zjistili při projektování,“ zmiňuje architekt Daniel Jeništa ze studia A8000.

Důvodů pro rekonstrukci místo demolice budovy bylo podle něj víc. „V první řadě je rozhodující kvalitní architektonický koncept pavilonu. Trojice kvádrů nám přišla zajímavá a chtěli jsme je zachovat a dále s tímto principem pracovat. Lidská stránka a respekt k původnímu autorovi je rovněž nezanedbatelnou součástí rozhodování. Pavilon je na výstavišti od 70. let a za tu dobu má svou historii a je nedílnou a jedinečnou součástí areálu – při demolici by místo ztratilo svůj genius loci,“ zmiňuje některé důvody architekt.

Práce už odstartovaly a nebyly bez komplikací. Dělníky překvapil technický stav ocelových sloupů, které byly pod podlahou v mnohem horším stavu, než se očekávalo. Proto bylo nutné je ošetřit a podbetonovat.

Kvůli špatnému umístění či stavu museli také měnit některé železné konstrukce. V posledních týdnech pak vybraná firma postupně odstraňovala plášť.

„To je poměrně rychlý proces, ale je důležitý správný postup prací, tedy rovnoměrné rozebírání stavby podle pokynů statika. Není možné například sejmout z objektů fasády a ponechat střechu – objekt by ‚odletěl‘. Kdybychom naopak sundali pouze střechu, stavba by ztratila stabilitu a přepadla při větru na stranu,“ vysvětluje Jeništa.

Budovu teď čeká zpevnění a poté na ni vybraná firma umístí nový plášť. Fasáda bude bílá a asymetricky ji doplní i různé skleněné prvky odstínu zeleného lahvového skla. Upraví se i okolí budovy a například mezi pavilony Z a T vznikne jakési malé náměstí.

Uvnitř pak bude multifunkční hala, která má sloužit k nejrůznějším akcím. „V principu by měla umožnit cokoliv, svazovat by ji měly pouze prostorové možnosti,“ líčí Jeništa.

Uvnitř má být v budoucnu také mobilní tribuna. Kapacita sálu je 800 míst k sezení a 1 200 ke stání. Počet hostů bude možné ještě rozšířit. Výstaviště počítá i nadále s maturitními plesy, koncerty či výstavami.

Hotovo by mělo být v červenci. Novou podobu pavilonu uvidí lidé při tradiční akci výstaviště Země živitelka, pokud to umožní situace spojená s koronavirem.

Autor:
zpět na článek