Do konce roku bude 3D model parkovacího domu u budějovické sportovní haly

  16:18
V Českých Budějovicích chtějí postavit parkovací dům. U sportovní haly má vzniknout 450 parkovacích míst. Projekt i stavbu zařídí jedna firma, která bude známá do konce tohoto roku, stejně tak bude hotový 3D model budovy. Ta má stát 145 milionů korun.

Parkovací dům u sportovní haly v návrhu Atelieru 8000. | foto: Vizualizace Atelier 8000

Ve všední dny jsou všechna místa pro auta u sportovní haly v Českých Budějovicích plná. I proto zastupitelé odsouhlasili výstavbu nového parkovacího domu hned vedle hlavní silnice Na Dlouhé louce.

Po schválení záměru vypsání veřejné zakázky se může radnice pustit do hledání firmy, která bude mít projekt na starosti. Vedení města tentokrát zvolilo metodu Design & Build. To znamená, že jeden dodavatel zajistí projektovou dokumentaci i výstavbu parkovacího domu.

„Schválení zastupitelstvem bylo zásadní. Nyní se sejdeme nad zadávacími podmínkami. Uchazeče bychom mohli mít už letos,“ potvrdil náměstek primátora Viktor Lavička (ANO).

Na tomto místě radnice připravovala stejný projekt před třemi lety. Vznikla i vizualizace od budějovického Atelieru 8000. Náměstek Petr Holický (ANO) v dubnu sdělil, že je v tom nyní možné pokračovat po projednání změny územního plánu.

„Ze studie Atelieru 8000 budeme vycházet. Ta kromě jiného řeší také venkovní úpravu toho domu, kterou by měla tvořit zeleň,“ oznámil Lavička.

Právě zadání bude pro výslednou podobu klíčové. „Důležité je kvalitně připravené zadání, jinak se výhody Design & Build smazávají a dochází ke stejným problémům jako u jiných zakázek,“ zmínil architekt a předseda komise pro architekturu a územní rozvoj Miroslav Vodák (OPB).

„Výhodou tohoto procesu, kde je za projekt i výstavbu zodpovědný jeden dodavatel, by měla být garance ceny a termínu stavby,“ doplnil.

Metoda se používá především v západní Evropě, v Česku je na úrovni krajů či měst méně častá. V poslední době ji zvolil například Jihomoravský kraj při výstavbě Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy.

„Je to systém zadávání zakázek, který považuji za efektivní. Mažou se tím některé komplikace, které vznikají, když jednotlivé fáze projektů dělá více firem. Je ale důležité, aby se správně spočítaly náklady,“ upozornil opoziční zastupitel Martin Kuba (ODS).

Podle důvodové zprávy je minimální kapacita objektu 450 aut. Součástí zakázky bude také silnice v ulici Volejbalistů. „Zadání ve vztahu k této komunikaci bude zohledňovat průjezdnost k nedaleké zástavbě, napojení na parkovací dům a zajištění obsluhy sportovní haly zejména autobusovou dopravou,“ stojí v dokumentu.

„Bude nutné vyřešit i otáčení a parkování autobusů v případě akcí ve sportovní hale,“ uvádí také materiál pro zastupitele. Dům by se měl zároveň napojit na parkovací systém, který budějovická radnice připravuje. Ten řidiče navede na místa, kde je v danou chvíli volno.

Podle současných odhadů by měl nový parkovací dům stát 145 milionů korun včetně DPH. Jméno firmy, která ho postaví, má město znát ještě letos. S tím by měl být hotový také 3D model objektu.

Autor: